Monster Menus (9.4.2) - en to uk translation catalogue (332 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Pages
uk: Сторінки

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: delete
uk: видалити

en: title
uk: назва

en: Prefix
uk: Префікс

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: yes
uk: так

en: List
uk: Список

en: disabled
uk: вимкнено

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: RSS feed
uk: RSS-потік

en: page
uk: сторінка

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Comments
uk: Коментарі

en: unknown
uk: невідомо

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: view
uk: переглянути

en: all
uk: все

en: Advanced options
uk: Розширені параметри

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: default
uk: замовчування

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Test
uk: Тест

en: Weight
uk: Вага

en: Help text
uk: Текст довідки

en: Parent
uk: Батько

en: Depth
uk: Глибина

en: none
uk: немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Node ID
uk: ID матеріалу

en: (none)
uk: (немає)

en: Save
uk: Зберегти

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Move
uk: Перенесення

en: Insert
uk: Вставити

en: midnight
uk: північ

en: noon
uk: полудень

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Archive
uk: Архів

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Region
uk: Область

en: Display
uk: Показ

en: Original Author
uk: Перший автор

en: Teaser
uk: Анонс

en: 1 hour
uk: 1 година

en: Theme
uk: Тема

en: name
uk: ім'я

en: add
uk: додати

en: theme
uk: тема

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Upload
uk: Викласти

en: User
uk: Користувач

en: User ID
uk: ID користувача

en: Options
uk: Опції

en: no
uk: ні

en: Created
uk: Створено

en: Node
uk: Матеріал

en: All
uk: Все

en: Done
uk: Готово

en: Year
uk: Рік

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Page
uk: Сторінка

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Node types
uk: Типи матеріалів

en: Delta
uk: Дельта

en: Role ID
uk: ID ролі

en: Revision ID
uk: ID редакції

en: Revisions
uk: Редакції

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Page URL
uk: URL сторінки

en: Mode
uk: Режим

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Authored by
uk: Автор

en: Bookmarks
uk: Закладки

en:  or
uk:  або

en: This field is required.
uk: Це поле - обов’язкове.

en: 1 day
uk: 1 день

en: 3 months
uk: 3 місяці

en: 6 months
uk: 6 місяців

en: 9 months
uk: 9 місяців

en: 1 year
uk: 1 рік

en: Media
uk: Медіа

en: help
uk: довідка

en: Month
uk: Місяць

en: groups
uk: групи

en: Desc
uk: Спад

en: Owner
uk: Власник

en: Frequency
uk: Частота

en: Members
uk: Учасники

en: Group name
uk: Назва групи

en: General
uk: Загальне

en: 1 match | @count matches
uk[0]: @count збіг
uk[1]: @count збіги
uk[2]: @count збігів

en: group
uk: група

en: Week
uk: Тиждень

en: Day
uk: День

en: (all)
uk: (все)

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Destination
uk: Місце призначення

en: Users
uk: Користувачі

en: Close
uk: Закрити

en: Page Title
uk: Заголовок Сторінки

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: Original
uk: Оригінал

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: show
uk: показати

en: comments
uk: коментарі

en: Confirmation
uk: Підтвердження

en: Modified
uk: Змінено

en: Group members
uk: Учасники групи

en: Hidden
uk: Приховано

en: Show
uk: Показати

en: Tokens
uk: Замінники

en: source
uk: джерело

en: Clear
uk: Очистка

en: Result
uk: Результат

en: published
uk: опубліковано

en: User's name
uk: Ім'я користувача

en: (disabled)
uk: (вимкнено)

en: Query
uk: Запит

en: body
uk: тіло

en: Workflow
uk: Документообіг

en: Changes have been saved.
uk: Зміни збережено.

en: Select a user
uk: Виберіть користувача

en: The settings have not been saved because of the errors.
uk: Налаштування не були збережені, оскільки виникли помилки.

en: No results found.
uk: Нічого не знайдено.

en: Workflow access permissions updated.
uk: Контроль доступу документообігу оновлений.

en: Bookmark
uk: Закладка

en: Updating
uk: Оновлення

en: or
uk: або

en: archive
uk: архів

en: Results
uk: Результати

en: Group Name
uk: Назва групи

en: change
uk: зміна

en: Allowed content types
uk: Дозволені типи матеріалів

en: Permissions
uk: Повноваження

en: permission
uk: повноваження

en: Changed
uk: Змінено

en: RSS Feed
uk: RSS-потік

en: apply
uk: застосувати

en: All Users
uk: Всі користувачі

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: not published
uk: не опубліковано

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: not sticky
uk: не прикріплене

en: sticky
uk: прикріплене

en: date
uk: дата

en: Page name
uk: Назва сторінки

en: Submissions
uk: Надсилання

en: Webform
uk: Вебформа

en: Default value
uk: Базове значення

en: Apply
uk: Застосувати

en: Select
uk: Вибір

en: is
uk: буде

en: Group Members
uk: Учасники групи

en: Copy
uk: Копіювати

en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

en: 10 minutes
uk: 10 хвилин

en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

en: 20 minutes
uk: 20 хвилин

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: 45 minutes
uk: 45 хвилин

en: 2 hours
uk: 2 години

en: 6 hours
uk: 6 годин

en: not available
uk: відсутній

en: Full node
uk: Повний матеріал

en: Permalink
uk: Постійне посилання

en: Form
uk: Форма

en: Everyone
uk: Будь-хто

en: 1 minute
uk: 1 хвилина

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: Permission
uk: Повноваження

en: Move down
uk: Пересунути вниз

en: Move up
uk: Пересунути вгору

en: Editor
uk: Редактор

en: Hide
uk: Приховати

en: User menus
uk: Меню користувача

en: Go!
uk: Вперед!

en: Page not found
uk: Сторінку не знайдено

en: 3 days
uk: 3 дні

en: PHP code to execute
uk: PHP-код, який повинен бути виконаний

en: Execute
uk: Виконати

en: 12 hours
uk: 12 годин

en: Read
uk: Прочитано

en: Delete permanently
uk: Вилучити назавжди

en: Restore
uk: Відновити

en: All users
uk: Усі користувачі

en: 30 seconds
uk: 30 секунд

en: 2 minutes
uk: 2 хвилини

en: 3 minutes
uk: 3 хвилини

en: 4 minutes
uk: 4 хвилини

en: read
uk: читання

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Columns
uk: Колонки

en: Page settings
uk: Налаштування сторінки

en: Offset
uk: Зміщення

en: begins with
uk: починається з

en: contains
uk: містить

en: does not contain
uk: не містить

en: Others
uk: Інші

en: daily
uk: щодня

en: weekly
uk: щотижня

en: Emails
uk: Повідомлення електронної пошти

en: read-only
uk: лише читання

en: read/write
uk: читати/писати

en: and
uk: та

en: where
uk: де

en: Destination URL
uk: Адреса призначення

en: custom
uk: інший

en: Creation time
uk: Час створення

en: Move to top
uk: Пересунути вверх

en: Move to bottom
uk: Пересунути вниз

en: 2 days
uk: 2 дні

en: hide
uk: приховати

en: Show details
uk: Показати подробиці

en: Hover
uk: Наведення

en: Workflow state
uk: Робочий стан

en: yearly
uk: щорічно

en: monthly
uk: щомісяця

en: Creator
uk: Автор

en: Edit %title
uk: Редагувати %title

en: Calculate
uk: Обчислити

en: Action:
uk: Дія:

en: Flags
uk: Прапори

en: permissions
uk: повноваження

en: (inactive)
uk: (неактивне)

en: 2 weeks
uk: 2 тижні

en: ends with
uk: закінчується на

en: Revert to this revision
uk: Повернути до цієї редакції

en: Delete this revision
uk: Видалити цю редакцію

en: is not
uk: не є

en: 1 group | @count groups
uk[0]: Одна група
uk[1]: @count групи
uk[2]: @count груп

en: Modification time
uk: Час модифікації

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
uk: Для зміни настроювань будь-якого існуючого компонента клацніть мишкою на його назву.

en: exposed
uk: розкритий

en: No user
uk: Користувач відсутній

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: You can:
uk: Ви можете:

en: does not match
uk: не збігається з

en: User list
uk: Перелік користувачів

en: Reorder
uk: Перевпорядкувати

en: Publish on
uk: Публікувати в

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
uk: Формат: %time. Залишіть пустим для вимкнення запланованої публікації.

en: Unpublish on
uk: Зняти з публікації в

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
uk: Формат: %time. Залишіть пустим для вимкнення запланованої депублікації.

en: inherit
uk: спадково

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Region settings
uk: Налаштування області

en: Contents
uk: Вміст

en: Elements
uk: Елементи

en: No minimum
uk: Без мінімуму

en: New username
uk: Нове ім'я користувача

en: Last Modified
uk: Час останньої зміни

en: (unknown)
uk: (невідомий)

en: revisions
uk: редакції

en: Publishing
uk: Публікація

en: Read-only
uk: Лише читання

en: Owner:
uk: Власник:

en: 30 days
uk: 30 днів

en: pages
uk: сторінок

en: Delete this row
uk: Видалити цей рядок

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: of type
uk: типу

en: Location:
uk: Місце розташування:

en: @entity using @field
uk: Сутність @entity використовує поле @field

en: Search Again
uk: Шукати знову

en: @name field is required.
uk: Поле @name є обов'язковим.

en: Path:
uk: Шлях:

en: 60 days
uk: 60 днів

en: Change Settings
uk: Змінити налаштування

en: An error occurred.
uk: Помилка.

en: Add a row
uk: Додати рядок

en: No matches
uk: Немає збігів

en: does not end with
uk: не закінчується на

en: is set
uk: встановлено

en: is not set
uk: не встановлено

en: Add...
uk: Додати…

en: Choose...
uk: Вибрати…

en: All tests passed.
uk: Всі перевірки пройдено.

en: PASS
uk: ПРОЙДЕНО

en: <strong>FAIL</strong>
uk: <strong>ПРОВАЛЕНО</strong>

en: Bad data
uk: Помилкові дані

en: Add Bookmark
uk: Додати закладку

en: pages:
uk: сторінки:

en: Site Map
uk: Мапа сайту

en: grouped
uk: груповано

en: Searching
uk: Виконується пошук

en: Region for @title
uk: Область для схеми @title

en: Group information
uk: Інформація про групу

en: Start at:
uk: Почати з:

en: Submitted by @username on @datetime
uk: Надіслав: @username, дата: @datetime

en: Media item
uk: Елемент медіа

en: An error occurred while trying to preview the media. Please save your work and reload this page.
uk: Під час формування попереднього перегляду для медіа сталася помилка. Просимо зберегти вашу роботу та перевантажити сторінку.

en: Preview failed
uk: Помилка попереднього перегляду

en: Media widget
uk: Віджет Медіа
