Moodle REST (1.0.0) - en to pt translation catalogue (29 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Delete
pt: Apagar

en: Type
pt: Tipo

en: On
pt: Habilitado

en: Reset
pt: Redefinir

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: User
pt: Usuário

en: Create
pt: Criar

en: Page
pt: Página

en: User settings
pt: Opções de usuário

en: Off
pt: Desligado

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Desc
pt: Decrescente

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Cron
pt: Agendador de tarefas

en: Apply
pt: Aplicar

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Field mapping
pt: Mapeamento de campo

en: Courses
pt: Cursos

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Um erro ocorreu ao processar %error_operation com os argumentos: @arguments

en: No information
pt: Nenhuma informação

en: Asc
pt: Ascendente

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não pode ser maior que @max caracteres.
