More fields (2.2.51) - en to id translation catalogue (37 entries)

en: Title
id: Judul

en: Prefix
id: Awalan

en: Value
id: Nilai

en: Description
id: Deskripsi

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Icon
id: Ikon

en: View
id: Lihat

en: Text
id: Teks

en: Good
id: Baik

en: Custom
id: Tersuai

en: Average
id: Purata

en: Color
id: Warna

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: text
id: teks

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Precision
id: Ketelitian

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
id: Jumlah total digit yang disimpan di database, termasuk nilai disebelah kanan desimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
id: Angka digit disebelah kanan desimal.

en: Decimal value
id: Nilai desimal

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
id: Kosakata yang salah dipilih. Silahkan ganti di pilihan.

en: Select terms from vocabulary @voc
id: Pilih istilah dari kosakata @voc

en: Select terms
id: Pilih istilah

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Text format
id: Format teks

en: Relative date
id: Tanggal relatif

en: Weak
id: Lemah

en: Display the label of the referenced entities.
id: Tampilkan label entitas rujukan.

en: Field classes
id: Kelas dari field

en: Boolean value
id: Nilai boolean

en: Integer value
id: Nilai Integer

en: Text value
id: Isi teks

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size

en: Main slider
id: Slider utama

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
id: Biarkan kosong untuk semua. Jika tidak, istilah pertama yang dipilih akan menjadi default, bukan "Semua".

[ctx: decimal places]
en: Scale
id: Skala
