More fields (2.2.55) - en to fr translation catalogue (98 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: File
fr: Fichier

en: Link
fr: Lien

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Link target
fr: Cible du lien

en: Icon
fr: Icône

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: Text
fr: Texte

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Date format
fr: Format de date

en: Good
fr: Bien

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Average
fr: Moyenne

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Medium
fr: Moyen

en: Color
fr: Couleur

en: Link text
fr: Texte du lien

en: External
fr: Externe

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: text
fr: texte

en: Full
fr: Complet

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Short
fr: Court

en: Generic
fr: Générique

en: Image Settings
fr: Réglages de l'image

en: Link type
fr: Type de lien

en: Same window
fr: Même fenêtre

en: Precision
fr: Précision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fr: Le nombre total de chiffres à stocker dans la base de données, en incluant ceux à droite de la virgule.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fr: Nombre de chiffres à la droite du marqueur décimal.

en: Allowed values
fr: Valeurs autorisées

en: Display as
fr: Afficher en tant que

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: The configuration has been updated.
fr: La configuration a été mise à jour.

en: Boolean
fr: Booléen

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Decimal value
fr: Valeur décimale

en: Internal
fr: Interne

en: Alt text
fr: Texte alternatif

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Connection
fr: Connexion

en: Text format
fr: Format de texte

en: Relative date
fr: Date relative

en: List (text)
fr: Liste (texte)

en: Date type
fr: Type de date

en: Weak
fr: Faible

en: Image style
fr: Style d'image

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Nothing
fr: Rien

en: Date format: @format
fr: Format de la date : @format

en: List (integer)
fr: Liste (entier)

en: List (float)
fr: Liste (réel à virgule flottante)

en: Number of characters
fr: Nombre de caractères

en: Display the label of the referenced entities.
fr: Afficher le libellé des entités référencées.

en: Link to the referenced entity
fr: Lien vers l'entité référencée

en: Entity reference
fr: Référence à une entité

en: Label only
fr: Seulement l'étiquette

en: View mode: @mode
fr: Mode d'affichage : @mode

en: Boolean value
fr: Valeur booléenne

en: Integer value
fr: Valeur numérique entière

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: Trim link text length
fr: Longueur de coupe du texte du lien

en: Date only
fr: Date seulement

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: Number (decimal)
fr: Nombre (décimal)

en: Number (float)
fr: Nombre (flottant)

en: Number (integer)
fr: Nombre (entier)

en: Target entity type
fr: Type d'entité cible

en: Text (plain)
fr: Texte (brut)

en: Text (plain, long)
fr: Texte (brut, long)

en: Text (formatted)
fr: Texte (formaté, court)

en: Text (formatted, long)
fr: Texte (formaté, long)

en: The query will be generated and run using the Search API.
fr: La requête sera générée et exécutée à l'aide de Search API..

en: Trimmed limit
fr: Limite de troncature

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
fr: Laisser vide pour tous. Sinon, le premier terme sélectionné sera la valeur par défaut à la place de "Tout".

[ctx: decimal places]
en: Scale
fr: Précision

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
fr: Rendu recursif détecté lors du rendu de l'entité %entity_type: %entity_id, utilisant le champ %field_name sur l'entité %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id. Le rendu est annulé.

en: An invalid vocabulary is selected. Change it in the options.
fr: Un vocabulaire non valide est sélectionné. Changez-le dans les options.
