More fields (2.2.55) - en to ja translation catalogue (91 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Link target
ja: リンク先

en: Icon
ja: アイコン

en: View
ja: ビュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Image ID
ja: イメージ ID

en: Text
ja: テキスト

en: Email
ja: メール

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Good
ja: 良い

en: Custom
ja: カスタム

en: Average
ja: 平均

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: Medium
ja: 中程度

en: Color
ja: 色

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: External
ja: 外部

en: Maximum length
ja: 最大長

en: text
ja: テキスト

en: Full
ja: すべて

en: Condition
ja: コンディション

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Long
ja: 長い

en: Short
ja: 短い

en: Link type
ja: リンクタイプ

en: Same window
ja: 同じウィンドウ

en: Precision
ja: 精度

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ja: データベースに保存する数字の数。小数点の右側も含む。

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Allowed values
ja: 使用する値

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Decimal value
ja: 小数値

en: Alt text
ja: 代替テキスト

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Relative date
ja: 相対日時

en: List (text)
ja: リスト（テキスト）

en: Date type
ja: 日付型

en: Weak
ja: 弱い

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Nothing
ja: なし

en: List (integer)
ja: リスト（整数）

en: List (float)
ja: リスト（浮動小数点型）

en: Display the label of the referenced entities.
ja: 参照先エンティティのラベルを表示します。

en: Link to the referenced entity
ja: 参照先エンティティへのリンク

en: Entity reference
ja: エンティティ参照

en: Boolean value
ja: ブール値

en: Integer value
ja: 整数値

en: Text value
ja: テキスト値

en: Trim link text length
ja: リンクテキストをトリミングする文字数

en: Date only
ja: 日付のみ

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: Number (decimal)
ja: 数値 (小数点型)

en: Number (float)
ja: 数値 (浮動小数点型)

en: Number (integer)
ja: 数値 (整数型)

en: Target entity type
ja: 対象エンティティタイプ

en: Text (plain)
ja: テキスト (プレーン)

en: Text (plain, long)
ja: テキスト (プレーン, 長文)

en: Text (formatted)
ja: テキスト (フォーマット付き)

en: Text (formatted, long)
ja: テキスト (フォーマット付き, 長文)

en: Trimmed limit
ja: トリム制限

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ja: すべての場合は空白にします。それ以外の場合は、最初に選択された用語ではなく「任意」がデフォルトになります。

[ctx: decimal places]
en: Scale
ja: スケール

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
ja: %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id エンティティの %field_name フィールドを使用しているエンティティ %entity_type: %entity_id をレンダリング中に再帰的なレンダリングを検知しました。レンダリングを中断しています。
