More fields (2.2.55) - en to pt translation catalogue (73 entries)

en: Title
pt: Título

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Ativado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Definições

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Predefinido

en: Icon
pt: Ícone

en: View
pt: Mostrar

en: Teaser
pt: Resumo

en: Text
pt: Texto

en: Date format
pt: Formato de data

en: Good
pt: Bom

en: Custom
pt: Personalizado

en: Average
pt: Média

en: Medium
pt: Médio

en: Color
pt: Cor

en: Link text
pt: Texto da ligação

en: External
pt: Externo

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Full
pt: Completo

en: Condition
pt: Condição

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O número total de dígitos a arquivar na base de dados, incluindo os à direita do separador decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos para a direita do separador decimal.

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Boolean
pt: Boleano

en: Custom date format
pt: Formato da data personalizado

en: Decimal value
pt: Valor decimal

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres.

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Relative date
pt: Data relativa

en: List (text)
pt: Lista (texto)

en: Date type
pt: Tipo de data

en: Weak
pt: Fraco

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Link image to
pt: Ligar imagem a

en: Image style: @style
pt: Estilo da imagem: @style

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Nothing
pt: Nada

en: List (integer)
pt: Lista (inteiro)

en: List (float)
pt: Lista (flutuar)

en: Display the label of the referenced entities.
pt: Exibir a etiqueta das entidades referenciadas.

en: Link to the referenced entity
pt: Ligação para a entidade referenciada

en: Entity reference
pt: Referência de entidade

en: Boolean value
pt: Valor booleano

en: Integer value
pt: Valor inteiro

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: O texto que irá ser mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Normalmente, esta sugestão é um exemplo do valor a inserir ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Number (decimal)
pt: Número (decimal)

en: Number (float)
pt: Número (float)

en: Number (integer)
pt: Número (inteiro)

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade de destino

en: Text (plain)
pt: Texto (simples)

en: Text (plain, long)
pt: Texto (simples, longo)

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
pt: Escala
