More fields (2.2.55) - en to tr translation catalogue (87 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Description
tr: Açıklama

en: Enabled
tr: Etkin

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: File
tr: Dosya

en: Date
tr: Tarih

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Link target
tr: Bağlantı hedefi

en: Icon
tr: Simge

en: View
tr: Görüntüle

en: Teaser
tr: Özet

en: Text
tr: Metin

en: Email
tr: E-posta

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Good
tr: İyi

en: Custom
tr: Özel

en: Average
tr: Ortalama

en: New window
tr: Yeni pencere

en: Medium
tr: Orta

en: Base
tr: Temel

en: Color
tr: Renk

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: External
tr: Harici

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: text
tr: metin

en: Full
tr: Tam

en: Condition
tr: Koşul

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Long
tr: Uzun

en: Short
tr: Kısa

en: Same window
tr: Aynı pencere

en: Precision
tr: Kesinlik

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındakiler de dahil, veritabanında saklanacak toplam basamak adedi.

en: The number of digits to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındaki basamak sayısı.

en: Allowed values
tr: İzin verilen değerler

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Custom date format
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi

en: Decimal value
tr: Ondalık değer

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenekler bölümünden değiştiriniz.

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Relative date
tr: Göreli tarih

en: List (text)
tr: Liste (metin)

en: Date type
tr: Tarih türü

en: Weak
tr: Zayıf

en: Image style
tr: Resim stili

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Image style: @style
tr: Resim stili: @style

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: List (integer)
tr: Liste (tam sayı)

en: List (float)
tr: Liste (kesirli)

en: Excellent
tr: Mükemmel

en: Entity reference
tr: Varlık referansı

en: Boolean value
tr: Mantıksal değer

en: Integer value
tr: Tamsayı değeri

en: Text value
tr: Metin değeri

en: Trim link text length
tr: Bağlantı metni uzunluğunu kırp

en: Date only
tr: Yalnızca tarih

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: Number (decimal)
tr: Sayı (ondalık)

en: Number (float)
tr: Sayı (taşan sayı)

en: Number (integer)
tr: Sayı (tam sayı)

en: Target entity type
tr: Hedef varlık tipi

en: Text (plain)
tr: Metin (düz)

en: Text (plain, long)
tr: Metin (düz, uzun)

en: Text (formatted)
tr: Metin (biçimlendirilmiş)

en: Text (formatted, long)
tr: Metin (biçimlendirilmiş, uzun)

en: Trimmed limit
tr: Kesilmiş sınır

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
tr: Tümü için boş bırakın. Aksi takdirde, "Herhangi Biri" yerine, seçilen birinci terim varsayılan olur.

[ctx: decimal places]
en: Scale
tr: Ölçek
