More fields (2.2.55) - en to uk translation catalogue (104 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Prefix
uk: Префікс

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Description
uk: Опис

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: File
uk: Файл

en: Date
uk: Дата

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Settings
uk: Налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Link target
uk: Ціль посилання

en: Icon
uk: Іконка

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Teaser
uk: Анонс

en: Image ID
uk: ID зображення

en: Text
uk: Текст

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Date format
uk: Формат дати

en: Good
uk: Добре

en: Custom
uk: Власний

en: Average
uk: Середнє

en: New window
uk: Нове вікно

en: Medium
uk: Середній

en: Base
uk: Основа

en: Color
uk: Колір

en: Link text
uk: Текст посилання

en: External
uk: Зовнішнє

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: text
uk: текст

en: Full
uk: Повністю

en: Condition
uk: Умова

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Long
uk: Довгий

en: Short
uk: Короткий

en: Generic
uk: Загальне

en: Image Settings
uk: Параметри зображення

en: Link type
uk: Тип посилання

en: Same window
uk: У цьому ж вікні

en: Precision
uk: Точність

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
uk: Загальна кількість цифр для запису в базу даних із врахуванням дробової частини.

en: The number of digits to the right of the decimal.
uk: Кількість цифр праворуч від знаку десяткового дробу.

en: Allowed values
uk: Дозволені значення

en: Display as
uk: Показати, як

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: Custom date format
uk: Власний формат дати

en: Decimal value
uk: Десяткове значення

en: Internal
uk: Внутрішнє

en: Alt text
uk: Альтернативний текст

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
uk: Вибрано неприпустимий словник. Змініть параметри.

en: Select terms from vocabulary @voc
uk: Виберіть терміни зі словника @voc

en: Select terms
uk: Вибір термінів

en: The maximum length of the field in characters.
uk: Максимальна довжина поля в символах.

en: Date and time
uk: Дата та час

en: Connection
uk: З'єднання

en: Text format
uk: Текстовий формат

en: Relative date
uk: Відносна дата

en: List (text)
uk: Список (текст)

en: Date type
uk: Тип дати

en: Weak
uk: Слабкий

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: None (original image)
uk: Немає (оригінальне зображення)

en: Link image to
uk: Зображення є посиланням на

en: Image style: @style
uk: Стиль зображення: @style

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Nothing
uk: Нічого

en: List (integer)
uk: Список (цілі значення)

en: List (float)
uk: Список (значення з комою)

en: Excellent
uk: Відмінно

en: Display the label of the referenced entities.
uk: Відобразити мітку сутностей за посиланням.

en: Link to the referenced entity
uk: Посилання до сутності за посиланням

en: Entity reference
uk: Посилання на сутність

en: Label only
uk: Лише мітка

en: Field classes
uk: Класи поля

en: View mode: @mode
uk: Режим перегляду: @mode

en: Boolean value
uk: Булеве значення

en: Integer value
uk: Ціле значення

en: Text value
uk: Текстове значення

en: Trim link text length
uk: Скорочувати довжину тексту посилання

en: Date only
uk: Тільки дата

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: Number (decimal)
uk: Число (в десятковій системі)

en: Number (float)
uk: Число (з плаваючою комою)

en: Number (integer)
uk: Число (ціле)

en: tab
uk: табуляція

en: Target entity type
uk: Тип цільової сутності

en: Text (plain)
uk: Текст (простий)

en: Text (plain, long)
uk: Текст (простий, довгий)

en: Text (formatted)
uk: Текст (відформатований)

en: Text (formatted, long)
uk: Текст (форматований, довгий)

en: Trimmed limit
uk: Обмеження скорочення

en: Textfield size: @size
uk: Розмір текстового поля: @size

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
uk: Для всіх залиште порожнім. В іншому випадку, базовим замість "Усі" буде перший вибраний термін

[ctx: decimal places]
en: Scale
uk: Порядок

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
uk: Під час генерування сутності %entity_type: %entity_id використовуючи поле %field_name на сутності %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id виявлено рекурсію. Генерування перервано.

en: An invalid vocabulary is selected. Change it in the options.
uk: Вибрано недійсний словник. Змініть його в параметрах.
