More fields (2.2.56) - en to ar translation catalogue (78 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Prefix
ar: السابق

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Description
ar: الوصف

en: Enabled
ar: مفعل

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: File
ar: ملف

en: Date
ar: التاريخ

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Icon
ar: أيقونة

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: عنوان URL

en: Teaser
ar: موجز

en: Text
ar: نص

en: ID
ar: المعرف ID

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Good
ar: جيد

en: Custom
ar: مخصّص

en: Average
ar: متوسط

en: Medium
ar: متوسط

en: Color
ar: اللون

en: Link text
ar: نص الرابط

en: External
ar: خارجي

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: text
ar: نص

en: Full
ar: كامل

en: Condition
ar: شرط

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Long
ar: طويل

en: Short
ar: قصير

en: Precision
ar: الدقة

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ar: العدد الإجمالي للأرقام التي يمكن تخزينها في قاعدة البيانات، بما في ذلك الأرقام على يمين الفاصلة العشرية.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة.

en: Allowed values
ar: القيم المسموح بها

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Custom date format
ar: صيغة التاريخ المخصصة

en: Decimal value
ar: قيمة عشرية

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ar: أخترت كلمة خاطئة. قم بتغييرها من الخيارات

en: Select terms from vocabulary @voc
ar: اختيار المصطلحات من المعجم @voc

en: Select terms
ar: أختر مصطلحات

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: Relative date
ar: تاريخ نسبي

en: List (text)
ar: قائمة (نص)

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: Weak
ar: ضعيف

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Nothing
ar: لا شيء

en: List (integer)
ar: قائمة (رقم صحيح)

en: List (float)
ar: قائمة (رقم عشري)

en: Display the label of the referenced entities.
ar: عرض التسمية للكيانات المشار إليها

en: Link to the referenced entity
ar: الرابط إلى الكيان المشار إليه

en: Entity reference
ar: مرجع الكيان

en: Integer value
ar: قيمة عدد صحيح

en: Text value
ar: قيمة نصية

en: Date only
ar: التاريخ فقط

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Placeholder: @placeholder
ar: النص البديل: @placeholder

en: Number (decimal)
ar: رقم (عشري)

en: Number (integer)
ar: رقم (عدد صحيح)

en: Target entity type
ar: نوع الكيان المستهدف

en: Text (plain, long)
ar: نص (مجرد، طويل)

en: Textfield size: @size
ar: حجم حقل النص: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
ar: المقياس
