More fields (2.2.56) - en to hi translation catalogue (68 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Description
hi: उल्लेख

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: File
hi: फ़ाइल

en: Date
hi: तारीख

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Icon
hi: चिन्ह

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Text
hi: लेख

en: ID
hi: आईडी

en: Email
hi: ईमेल

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Good
hi: उत्तम

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Average
hi: औसत

en: Medium
hi: माध्यम

en: Color
hi: रंग

en: External
hi: बाहरी

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: text
hi: टेक्स्ट

en: Full
hi: पूरा

en: Condition
hi: अवस्था

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Long
hi: लंबा

en: Short
hi: छोटा

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
hi: डेटाबेस में स्टोर करने के लिए अंकों की कुल संख्या, जिसमें दशमलव के दाईं ओर अंक भी शामिल हैं।

en: The number of digits to the right of the decimal.
hi: दशमलव के दाईं ओर अंकों की संख्या।

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: Decimal value
hi: दशमलव मान

en: The maximum length of the field in characters.
hi: अक्षरों में क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: Weak
hi: कमज़ोर

en: Image style
hi: छवि शैली

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: Link image to
hi: छवि को संबद्ध(लिंक) करे

en: Image style: @style
hi: छवि शैली: @style

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: List (integer)
hi: सूची (पूर्णांक)

en: List (float)
hi: सूची (फ्लोट)

en: Display the label of the referenced entities.
hi: संदर्भित संस्थाओं के लेबल प्रदर्शित करें

en: Link to the referenced entity
hi: संदर्भित इकाई के लिए लिंक

en: Entity reference
hi: इकाई संदर्भ

en: Boolean value
hi: बूलियन मान

en: Integer value
hi: पूर्णांक मूल्य

en: Text value
hi: पाठ मान

en: Number (decimal)
hi: संख्या ( दशमलव)

en: Number (float)
hi: संख्या (फ्लोट)

en: Number (integer)
hi: संख्या ( दशमलव)

en: Target entity type
hi: लक्ष्य इकाई प्रकार

en: Text (plain)
hi: पाठ ( सादा )

[ctx: decimal places]
en: Scale
hi: स्केल
    संदर्भ में: दशमलव स्थान
