More fields (2.2.57) - en to cs translation catalogue (82 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Content
cs: Obsah

en: Value
cs: Hodnota

en: Description
cs: Popis

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: File
cs: Soubor

en: Date
cs: Datum

en: Link
cs: Odkaz

en: Image
cs: Obrázek

en: Settings
cs: Nastavení

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: High
cs: Vysoká

en: Low
cs: Nízká

en: Icon
cs: Ikona

en: View
cs: Zobrazit

en: Teaser
cs: Úvodník

en: Email
cs: E-mail

en: Date format
cs: Formát data

en: Good
cs: Dobré

en: Custom
cs: Vlastní

en: Average
cs: Průměr

en: Medium
cs: Střední

en: Color
cs: Barvy

en: Link text
cs: Text odkazu

en: External
cs: Externí

en: Maximum length
cs: Maximální délka

en: text
cs: Text

en: Full
cs: Celé

en: Condition
cs: Podmínka

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Long
cs: Dlouhý

en: Short
cs: Krátký

en: Link type
cs: Typ odkazu

en: Precision
cs: Přesnost

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
cs: Celkový počet míst pro ukládání do databáze, včetně míst za desetinnou čárkou.

en: The number of digits to the right of the decimal.
cs: Počet míst za desetinnou čárkou.

en: Allowed values
cs: Povolené hodnoty

en: - Select -
cs: - Vyberte -

en: Boolean
cs: Logická hodnota (Boolean)

en: Custom date format
cs: Vlastní formát data

en: Decimal value
cs: Desetinná hodnota

en: Alt text
cs: Alternativní text

en: Select terms from vocabulary @voc
cs: Vybrané termíny ze slovníku @voc

en: Select terms
cs: Vybrané termíny

en: The maximum length of the field in characters.
cs: Maximální délka pole (počet znaků)

en: Date and time
cs: Datum a čas

en: Text format
cs: Formát textu

en: Style: @style
cs: Styl: @style

en: Relative date
cs: Relativní datum

en: List (text)
cs: Seznam (textový)

en: Date type
cs: Typ data

en: Weak
cs: Slabé

en: Image style
cs: Styl obrázku

en: None (original image)
cs: Žádný (původní obrázek)

en: Link image to
cs: Odkázat obrázkem na

en: Image style: @style
cs: Styl obrázku: @style

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Nothing
cs: Nic

en: List (integer)
cs: Seznam (celé číslo)

en: List (float)
cs: Seznam (číslo s plovoucí desetinou čárkou)

en: Number of characters
cs: Počet znaků

en: Display the label of the referenced entities.
cs: Zobrazit popisek odkazovaných entit.

en: Boolean value
cs: Logická hodnota

en: Integer value
cs: Celočíselná hodnota

en: Text value
cs: Textová hodnota

en: Date only
cs: Pouze datum

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
cs: Text, který se zobrazí v poli, dokud nebude vložena nějaká hodnota. Obvykle se jedná o příklad nebo nebo stručný popis předpokládaného formátu.

en: Placeholder: @placeholder
cs: Zástupný symbol: @placeholder

en: Number (decimal)
cs: Číslo (desetinné)

en: Number (float)
cs: Číslo (s plovoucí čárkou)

en: Number (integer)
cs: Číslo (celé)

en: Target entity type
cs: Typ cílové entity

en: Text (plain)
cs: Text (prostý)

en: Text (plain, long)
cs: Text (prostý, dlouhý)

en: Text (formatted)
cs: Text (formátovaný)

en: Text (formatted, long)
cs: Text (formátovaný, dlouhý)

en: Textfield size: @size
cs: Velikost textového pole: @size

[ctx: decimal places]
en: Scale
cs: Rozsah
