More fields (2.2.57) - en to it translation catalogue (87 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Prefix
it: Prefisso

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: Yes
it: Sì

en: Date
it: Data

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: High
it: Alto

en: Low
it: Basso

en: Icon
it: Icona

en: View
it: Visualizza

en: Sync
it: Sincronizzate

en: Teaser
it: Anteprima

en: Text
it: Testo

en: Email
it: E-mail

en: Date format
it: Formato data

en: Good
it: Buono

en: Custom
it: Personalizzato

en: Average
it: Media

en: New window
it: Nuova finestra

en: Medium
it: Medio

en: Color
it: Colore

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: External
it: Esterna

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: text
it: testo

en: Full
it: Completo

en: Condition
it: Condizione

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Long
it: Lungo

en: Short
it: Corto

en: Same window
it: Stessa finestra

en: Precision
it: Precisione

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
it: Il numero totale di cifre da memorizzare nel database, incluso quelle alla destra del decimale.

en: The number of digits to the right of the decimal.
it: Il numero di cifre alla destra del decimale.

en: Allowed values
it: Valori consentiti

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Boolean
it: Booleano

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Decimal value
it: Valore decimale

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Date and time
it: Data e ora

en: Text format
it: Formato del testo

en: Relative date
it: Data relativa

en: List (text)
it: Elenco (testo)

en: Date type
it: Tipo di data

en: Weak
it: Debole

en: Image style
it: Stile immagine

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: Image style: @style
it: Stile immagine: @style

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Nothing
it: Niente

en: List (integer)
it: Elenco (intero)

en: List (float)
it: Elenco (virgola mobile)

en: Display the label of the referenced entities.
it: Visualizza l'etichetta delle entità messe in relazione.

en: Link to the referenced entity
it: Collegamento all'entità messa in relazione.

en: Entity reference
it: Riferimento a entità.

en: Boolean value
it: Valore boleano

en: Integer value
it: Valore intero

en: Text value
it: Valore testuale

en: Trim link text length
it: Tronca il testo del link

en: Date only
it: Solo data

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Number (decimal)
it: Numero (decimale)

en: Number (float)
it: Numero (virgola mobile)

en: Number (integer)
it: Numero (intero)

en: Target entity type
it: Il tipo di entità target

en: Text (plain)
it: Testo (semplice)

en: Text (plain, long)
it: Testo (semplice, lungo)

en: Text (formatted)
it: Testo (formattato)

en: Text (formatted, long)
it: Testo (formattato, lungo)

en: Trimmed limit
it: Limite troncatura

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
it: Lasciare in bianco per tutti. In caso contrario, il primo termine selezionato sarà il valore predefinito al posto di "Qualsiasi".

[ctx: decimal places]
en: Scale
it: Scalare
