More fields (2.2.55) - en to fa translation catalogue (68 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Description
fa: توضیحات

en: Enabled
fa: فعال

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: File
fa: فایل

en: Date
fa: تاریخ

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Icon
fa: شمایل

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Text
fa: متن

en: ID
fa: شناسه

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Good
fa: خوب

en: Custom
fa: سفارشی

en: Average
fa: میانگین

en: New window
fa: پنجره جدید

en: Medium
fa: متوسط

en: Color
fa: رنگ

en: Link text
fa: متن پیوند

en: External
fa: خارجی

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: text
fa: متن

en: Full
fa: کامل

en: Condition
fa: شرط

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Long
fa: طولانی

en: Short
fa: کوتاه

en: Same window
fa: همان پنجره

en: Precision
fa: دقت

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fa: مجموع تعداد ارقامی که در پایگاه داده ذخیره شود، شامل ارقامی که در سمت راست اعشار قرار می‌گیرد.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fa: تعداد ارقام سمت راست اعشار.

en: Allowed values
fa: مقادیر مجاز

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Boolean
fa: منطقی

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Select terms from vocabulary @voc
fa: انتخاب واژه‌ها از واژگان @voc

en: The maximum length of the field in characters.
fa: حداکثر طول فیلد به کاراکتر.

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: List (text)
fa: لیست (متن)

en: Date type
fa: نوع تاریخ

en: Weak
fa: ضعیف

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Link image to
fa: تصویرا را پیوند بده

en: Image style: @style
fa: سبک تصویر:  @style

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Nothing
fa: هیچ

en: List (integer)
fa: لیست (صحیح)

en: List (float)
fa: لیست (شناور)

en: Display the label of the referenced entities.
fa: نمایش عنوان عناصر ارجاع‌یافته.

en: Link to the referenced entity
fa: پیوند به ارجاع موجودیت

en: Entity reference
fa: ارجاع موجودیت

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fa: متنی که در داخل فیلد نمایش داده می شود تا زمانی که مقداری وارد شود. این راهنمایی معمولاً یک مقدار نمونه یا توضیح مختصری از قالب مورد انتظار است.

en: Target entity type
fa: نوع عنصر مرجع

en: Textfield size: @size
fa: اندازه فیلد متن: @size
