Drupal 8 multilingual demo (8.x-2.7) - en to id translation catalogue (64 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Currency
id: Mata uang

en: On
id: Pada

en: Search
id: Pencarian

en: Help
id: Bantuan

en: Picture
id: Foto

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Off
id: Matikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Price
id: Harga

en: User login
id: Login pengguna

en: Users
id: Pengguna

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
id: @site saat ini sedang dalam pemeliharaan. Kami akan kembali secepatnya. Terima kasih untuk kesabaran Anda.

en: Tools
id: Alat

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: English
id: Bahasa Inggris

en: Spanish
id: Bahasa Spanyol

en: Product
id: Produk

en: Changed
id: Berubah

en: Products
id: Produk

en: Tabs
id: Tab

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Language switcher
id: Pengalih bahasa

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Not applicable
id: Tidak berlaku

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Personal contact form
id: Form kontak pribadi

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Status messages
id: Pesan status

en: All content
id: Semua isi

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Not specified
id: Tidak spesifik

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: The time that the node was last edited.
id: Waktu terakhir kali node diedit.

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Default comments
id: Komentar default

en: Allows commenting on content
id: Bolehkan mengomentari konten

en: The username of the content author.
id: Nama pengguna dari penulis konten.

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Large (480×480)
id: Besar (480x480)

en: Medium (220×220)
id: Sedang (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
id: Mini (100x100)

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Basic block
id: Blok dasar

en: A basic block contains a title and a body.
id: Sebuah blok dasar yang terdiri dari sebuah judul dan isi.

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas
