Drupal 8 multilingual demo (8.x-3.3) - en to uk translation catalogue (78 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Body
uk: Вміст

en: Content
uk: Вміст

en: Currency
uk: Валюта

en: On
uk: Увімкнено

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Help
uk: Довідка

en: Picture
uk: Зображення

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Off
uk: Вимкнено

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: Authored by
uk: Автор

en: Price
uk: Ціна

en: Desc
uk: Спад

en: User login
uk: Вхід

en: Users
uk: Користувачі

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
uk: Сайт @site зараз на технічному обслуговуванні. Скоро він запрацює знову. Дякуємо вам за терпіння.

en: Tools
uk: Інструменти

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Authored on
uk: Створено

en: English
uk: Англійська

en: French
uk: Французька

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Product
uk: Товар

en: Changed
uk: Змінено

en: Products
uk: Товари

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Language switcher
uk: Перемикач мови

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Interests
uk: Інтереси

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Not applicable
uk: Не застосовне

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Personal contact form
uk: Персональна контактна форма

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: All content
uk: Всі матеріали

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Asc
uk: Зрост

en: Not specified
uk: Не зазначено

en: Master
uk: Головне

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: The time that the node was created.
uk: Час створення матеріалу.

en: A boolean indicating whether the node is published.
uk: Булева індикація того, чи опублікований матеріал.

en: The time that the node was last edited.
uk: Час останнього редагування матеріалу.

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: The username of the content author.
uk: Ім'я користувача автора матеріалу.

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Large (480×480)
uk: Великий (480×480)

en: Medium (220×220)
uk: Середній (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
uk: Мініатюра (100×100)

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Multilingual Demo
uk: Демонстрація багатомовності

en: Install with multilingual demo features pre-configured.
uk: Встановити з попередньо налаштованими функціями демонстрації багатомовності.

en: Multilingual demo
uk: Демонстрація багатомовності

en: A subtheme of Bartik
uk: Підтема для Bartik
