Drupal 8 multilingual demo (8.x-3.7) - en to pl translation catalogue (72 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Body
pl: Treść

en: Content
pl: Zawartość

en: Currency
pl: Waluta

en: On
pl: Włączony

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Resetuj

en: Help
pl: Pomoc

en: Picture
pl: Obraz

en: Add content
pl: Dodaj treść

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: Off
pl: Wyłączony

en: Promoted to front page
pl: Promowany na stronie głównej

en: Sticky at top of lists
pl: Przyklejony na górze listy

en: Authored by
pl: Autor

en: Price
pl: Cena

en: Desc
pl: Malejąco

en: User login
pl: Nazwa użytkownika

en: Users
pl: Użytkownicy

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pl: Na @site mamy w tej chwili przerwę techniczną. Powinna się ona wkrótce skończyć. Dziękujemy za cierpliwość.

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Full
pl: Pełny

en: Authored on
pl: Data dodania

en: English
pl: Angielski

en: French
pl: Francuski

en: Spanish
pl: Hiszpański

en: Product
pl: Produkt

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Products
pl: Produkty

en: Tabs
pl: Zakładki

en: Anonymous user
pl: Użytkownik anonimowy

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Language switcher
pl: Przełącznik wersji językowej

en: Subtitle
pl: Podtytuł

en: Authenticated user
pl: Użytkownik uwierzytelniony

en: Interests
pl: Zainteresowania

en: Hungarian
pl: Węgierski

en: Main navigation
pl: Główna nawigacja

en: Not applicable
pl: Nie dotyczy

en: Primary tabs
pl: Zakładki podstawowe

en: Secondary tabs
pl: Zakładki dodatkowe

en: Publishing status
pl: Status publikacji

en: Personal contact form
pl: Osobisty formularz kontaktowy

en: Powered by Drupal
pl: Witrynę napędza Drupal

en: Your virtual face or picture.
pl: Twoje zdjęcie lub obraz.

en: Breadcrumbs
pl: Breadcrumby

en: Status messages
pl: Wiadomości statusu

en: All content
pl: Wszystkie treści

en: Main page content
pl: Zawartość główna

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Footer menu
pl: Menu stopki

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Not specified
pl: Nieokreślone

en: Master
pl: Główny

en: Full HTML
pl: Pełny HTML

en: The time that the node was created.
pl: Data utworzenia węzła.

en: The time that the node was last edited.
pl: Data ostatniej edycji węzła.

en: Site branding
pl: Marka witryny

en: Default comments
pl: Domyśle komentarze

en: Allows commenting on content
pl: Pozwala komentować zawartość

en: The username of the content author.
pl: Nazwa użytkownika będącego autorem zawartości.

en: Primary admin actions
pl: Podstawowe akcje administratora

en: Large (480×480)
pl: Duży (480×480)

en: Medium (220×220)
pl: Średni (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pl: Mały (100×100)

en: User account menu
pl: Menu konta użytkownika

en: Basic block
pl: Prosty blok

en: A basic block contains a title and a body.
pl: Prosty blok zawiera tytuł i treść

en: Basic HTML
pl: Podstawowy HTML

en: Restricted HTML
pl: Ograniczony HTML
