Drupal 8 multilingual demo (8.x-3.0) - en to it translation catalogue (70 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Content
it: Contenuto

en: Currency
it: Valuta

en: On
it: Acceso

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Help
it: Aiuto

en: Picture
it: Ritratto

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Off
it: Spento

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Authored by
it: Creato da

en: Price
it: Prezzo

en: Desc
it: Disc

en: User login
it: Accesso utente

en: Users
it: Utenti

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
it: @site è attualmente in manutenzione. Dovrebbe tornare attivo a breve. Grazie per la vostra pazienza.

en: Tools
it: Strumenti

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: Authored on
it: Creato il

en: English
it: Inglese

en: French
it: Francese

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Product
it: Prodotto

en: Changed
it: Modificato

en: Products
it: Prodotti

en: Tabs
it: Schede

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Language switcher
it: Selettore lingua

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Administrator
it: Amministratore

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Not applicable
it: Non applicabile

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Personal contact form
it: Modulo di contatto personale

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Not specified
it: Non specificato.

en: Master
it: Principale

en: Full HTML
it: HTML completo

en: The time that the node was created.
it: Data e ora in cui il nodo è stato creato.

en: A boolean indicating whether the node is published.
it: Un valore vero o falso (booleano) indicante quando un nodo sia nello stato pubblicato oppure no.

en: The time that the node was last edited.
it: Data e ora in cui il nodo è stato modificato l'ultima volta.

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Large (480×480)
it: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
it: Medio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
it: Miniatura (100×100)

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto
