Drupal 8 multilingual demo (8.x-4.2) - en to da translation catalogue (70 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Body
da: Brødtekst

en: Content
da: Indhold

en: Currency
da: Valuta

en: On
da: Tilsluttet

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Help
da: Hjælp

en: Picture
da: Billede

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page title
da: Sidetitel

en: Off
da: Afbrudt

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Price
da: Pris

en: Desc
da: Faldende

en: User login
da: Log ind

en: Users
da: Brugere

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Tools
da: Værktøjer

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Authored on
da: Skrevet den

en: English
da: Engelsk

en: French
da: Fransk

en: Spanish
da: Spansk

en: Product
da: Produkt

en: Changed
da: Ændret

en: Products
da: Produkter

en: Tabs
da: Faner

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Language switcher
da: Sprogvælger

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Interests
da: Interesser

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Not applicable
da: Ikke relevant

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: All content
da: Alt indhold

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: The time that the node was created.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet blev oprettet.

en: A boolean indicating whether the node is published.
da: En boolsk værdi som angiver hvorvidt indholdselementets er udgivet.

en: The time that the node was last edited.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet sidst blev redigeret.

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: The username of the content author.
da: Forfatterens brugernavn.

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML
