Drupal 8 multilingual demo (8.x-6.3) - en to pt translation catalogue (73 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: On
pt: Habilitado

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Help
pt: Ajuda

en: Picture
pt: Foto

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: Off
pt: Desligado

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo da página

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Price
pt: Preço

en: Desc
pt: Decrescente

en: User login
pt: Login do usuário

en: Users
pt: Usuários

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está em manutenção no momento. Voltamos daqui a pouco. Obrigado por sua compreensão.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Authored on
pt: Escrito em

en: English
pt: Inglês

en: French
pt: Francês

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Product
pt: Produto

en: Changed
pt: Alterado

en: Products
pt: Produtos

en: Tabs
pt: Abas

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Language switcher
pt: Seletor de idioma

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Administrator
pt: Administrador

en: Interests
pt: Interesses

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Personal contact form
pt: Formulário de contato pessoal

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

en: Not specified
pt: Não especificado

en: Master
pt: Principal

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: The time that the node was created.
pt: A hora em que o node foi criado.

en: A boolean indicating whether the node is published.
pt: Um booleano indicando se o node está publicado.

en: The time that the node was last edited.
pt: A hora em que node foi editado pela última vez.

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: The username of the content author.
pt: O nome de usuário do autor do conteúdo.

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito
