Multipurpose Corporate Profile (8.x-1.0-beta1) - en to tr translation catalogue (231 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Article
tr: Makale

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: On
tr: Açık

en: Tags
tr: Etiketler

en: view
tr: görüntüle

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Message
tr: İleti

en: Image
tr: Resim

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Archive
tr: Arşiv

en: View
tr: Görüntüle

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Attachment
tr: Ek

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Your name
tr: Adınız

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Last access
tr: Son erişim

en: Fields
tr: Alanlar

en: Items
tr: Öğeler

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Desc
tr: Azalan

en: next
tr: sonraki

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Basic
tr: Temel

en: Role
tr: Rol

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Tools
tr: Araçlar

en: Sort Criteria
tr: Sıralama Ölçütü

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Share
tr: Paylaş

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: Your Name
tr: Adınız

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: Fade
tr: Açılma/kararma

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Glossary
tr: Sözlükçe

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Apply
tr: Uygula

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Permission
tr: İzinler

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: About
tr: Hakkında

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: Unpublish comment
tr: Yorumu yayından al

en: Block type
tr: Blok tipi

en: Web services
tr: Web hizmetleri

en: Embed
tr: Göm

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: Clients
tr: İstemciler

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Publish comment
tr: Yorumu yayınla

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Popular tags
tr: Yaygın Etiketler

en: Blog entry
tr: Ağ günlüğü girişi

en: Personal contact form
tr: Kişisel iletişim formu

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: User menu
tr: Kullanıcı menüsü

en: Save comment
tr: Yorumu kaydet

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
tr: <em>Gezinti</em> menüsü site ziyaretçilerine yönelik bağlantılar içerir. Bağlantılar bazı eklentiler tarafından <em>Gezinti</em> menüsüne otomatik olarak eklenir.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
tr: <em>Kullanıcı</em> menüsü 'Oturumu kapat' gibi kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantıları içerir.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
tr: <em>Yönetim</em> menüsü yönetimle ilgili görevlerin bağlantılarını içerir.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: Bir çok sitede kullanılan ve genellikle üst gezinti menüsünde bulunan <em>Ana</em> menü sitenin ana bölümlerini gösterir.

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: Unpublish content
tr: İçeriği yayından kaldır

en: Make content sticky
tr: İçeriği kalıcı yap

en: Make content unsticky
tr: İçeriğin kalıcılığını kaldır

en: Promote content to front page
tr: İçeriği ana sayfaya yükselt

en: Remove content from front page
tr: İçeriği ana sayfadan kaldır

en: Save content
tr: İçeriği kaydet

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Image style
tr: Resim stili

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Upload an image to go with this article.
tr: Bu yazıyla birlikte yayınlanacak bir resim yükleyin.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Submission
tr: Gönderim

en: Management
tr: Yönetim

en: Responsive
tr: Duyarlı

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Custom block library
tr: Özel blok kütüphanesi

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Site branding
tr: Site markası

en: Site header
tr: Site Başlığı

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Configure Image Styles
tr: Resim Stillerini Yapılandır

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Block the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcıları engelle

en: Cancel the selected user account(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarını iptal et

en: Unblock the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarının engellemesini kaldır

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: Find and manage custom blocks.
tr: Özel blokları bulun ve yönetin.

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: Recent content.
tr: Güncel içerik.

en: All content, by letter.
tr: Harfe göre tüm içerikler.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: View edit page
tr: Düzenleme sayfasını görüntüle

en: There are no custom blocks available.
tr: Kullanılabilecek bir özel blok bulunamadı.

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: Manage view settings
tr: Görünüm ayarları yönetimi

en: View or edit the configuration.
tr: Yapılandırmaya bakın ve düzenleyin.

en: Displays in this view
tr: Bu görünümdeki gösterimler

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
tr: Bir gösterim sonuçların sayfa ya da blok gibi biçimlerde görüntülenmesini sağlar. Bir görünümde burada listelenen birden fazla gösterim bulunabilir. Etkin gösterim vurgulanmıştır.

en: View administration
tr: Yönetimi görüntüle

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
tr: Bir açıklama eklemek ya da bir kopya oluşturmak gibi yönetim görevlerini yerine getirin. Kullanılabilecek seçenekleri görüntülemek için kutuyu açma düğmesine tıklayın.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
tr: Sonuçların nasıl çıkarılacağını seçin. Örneğin her öğenin gösterim ayarlarınıza göre tam olarak görüntülenmesi için <em>İçerik</em> seçin. Her sonucun yalnızca belirli bir alanının görüntülenmesi için <em>Alanlar</em> seçin. Temel Drupal işlevselliğini <em>genişletmek</em> için modül yüklenerek ek biçimler kullanılabilir.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
tr: Bu görünümde alan kullanılıyorsa, bu bölümde görüntülenir. Bir alanın üzerine tıklayarak yapılandırabilirsiniz.

en: Filter your view
tr: Görünümünüzü süzün

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
tr: Çıktı sonuçlarını sınırlamak için süzgeçler ekleyin. Örneğin yalnızca <em>yayımlanmış</em> içeriklerin görüntülenmesi için <em>Yayımlanmış</em> ögeler için bir süzgeç ekleyin ve <em>Evet</em> olarak seçin.

en: Filter actions
tr: Süzgeç eylemleri

en: Add, rearrange or remove filters.
tr: Süzgeçleri ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
tr: Sonuçların çıktı sıralamasını denetleyin. Yapılandırmak için etkin bir sıralama kuralına tıklayın

en: Sort actions
tr: Sıralama eylemleri

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
tr: Sıralama kuralı ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Show a preview of the view output.
tr: Görünüm çıktısının ön izlemesini göster.
