Multipurpose Corporate Profile (8.x-1.0-beta2) - en to ro translation catalogue (224 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Article
ro: Articol

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: view
ro: afișează

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editați

en: Size
ro: Mărime

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Use count
ro: Număr de utilizări

en: Message
ro: Mesaj

en: Image
ro: Imagine

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Archive
ro: Arhivă

en: View
ro: Afişează

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Updated
ro: Actualizat

en: <none>
ro: <nimic>

en: Attachment
ro: Anexă

en: Picture
ro: Imagine

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Submitted
ro: Trimis

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Footer
ro: Subsol

en: Your name
ro: Numele dumneavoastră

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Items
ro: Articole

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Desc
ro: Descendent

en: next
ro: următorul

en: Navigation
ro: Navigator

en: Basic
ro: Simplu

en: Role
ro: Rol

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Users
ro: Utilizatori

en: Tools
ro: Instrumente

en: Sort Criteria
ro: Criterii de sortare

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full
ro: Complet

en: Share
ro: Împărtășiți

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Member for
ro: Membru pentru

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: Glossary
ro: Glosar

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Tabs
ro: Taburi

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Apply
ro: Aplică

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Used in
ro: Utilizat în

en: Permission
ro: Permisiune

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: Offset
ro: Decalaj

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: About
ro: Despre

en: Publish content
ro: Publicare conținut

en: Unpublish comment
ro: Retrage comentariu

en: Block type
ro: Tipul blocului

en: Web services
ro: Servicii web

en: Embed
ro: Încorporat

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: No files available.
ro: Nu sunt fișiere disponibile.

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Upload date
ro: Data încărcării

en: Search index
ro: Index căutare

en: Publish comment
ro: Publicare comentariu

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Blog entry
ro: Intrare blog

en: Personal contact form
ro: Formular personal de contact

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Delete content
ro: Ștergeți conținut

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Monthly archive
ro: Arhivă lunară

en: User menu
ro: Meniu utilizator

en: Save comment
ro: Salvare comentariu

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
ro: Meniul <em>Utilizator</em> conține legături către contul utilizatorului, precum și legătura de ieşire din cont.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
ro: Meniul <em>Management</em> conține legături pentru sarcini administrative.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ro: Meniul <em>Principal</em> este folosit pe multe situri pentru a afișa secțiunile principale ale sitului, de obicei într-o bară de navigație poziționată sus.

en: Recent content
ro: Conținut recent

en: Unpublish content
ro: Retrage conținut

en: Make content sticky
ro: Evidențiați conținutul

en: Make content unsticky
ro: Făceți conținutul neevidențiat

en: Promote content to front page
ro: Promovare conținut pe prima pagină

en: Remove content from front page
ro: Elimină conținutul de pe prima pagină

en: Save content
ro: Salvare conținut

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: Taxonomy term page
ro: Pagina unui termen de taxonomie

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: Find and manage people interacting with your site.
ro: Identificați și administrați utilizatorii sitului dumneavoastră.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: None (original image)
ro: Nimic (imagine originală)

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Contact Us
ro: Contactați-ne

en: Link image to
ro: Legați imagine la

en: Learn more
ro: Află mai multe

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Changed date
ro: Data modificării

en: Nothing
ro: Nimic

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Management
ro: Administrare

en: Responsive
ro: Adaptiv

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: With selection
ro: Cu cele selectate

en: Custom block library
ro: Librărie bloc personalizat

en: 1 place | @count places
ro[0]: 1 loc
ro[1]: @count locuri

en: Registering module
ro: Înregistrare modul

en: Fallback date format
ro: Format pentru dată de rezervă

en: File usage
ro: Întrebuințarea fișierului

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Site header
ro: Antet sit

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: Search result highlighting input
ro: Evidențierea intrării în rezultatele căutării

en: Configure Image Styles
ro: Configurare Stiluri de Imagine

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: HTML Date
ro: Data în format HTML

en: HTML Datetime
ro: Data și ora în format HTML

en: HTML Month
ro: Luna în format HTML

en: HTML Time
ro: Timpul în format HTML

en: HTML Week
ro: Săptămâna în format HTML

en: HTML Year
ro: An în format HTML

en: HTML Yearless date
ro: Data fără an în format HTML

en: Default long date
ro: Data implicită, în format lung

en: Default medium date
ro: Data implicită, în format mediu

en: Default short date
ro: Data implicită, în format scurt

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ro: d/m/Y -H:i

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Block the selected user(s)
ro: Blochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Cancel the selected user account(s)
ro: Anulează contul(rile) utilizatorului selectat

en: Unblock the selected user(s)
ro: Deblochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Website feedback
ro: Feedback-ul site-ului

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Links related to the active user account
ro: Legături către contul utilizatorului activ

en: Administrative task links
ro: Legături către sarcini administrative

en: Site information links
ro: Legături către informații site

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site

en: User tool links, often added by modules
ro: Legături către unelte de utilizator, deseori adăugate de module

en: Find and manage custom blocks.
ro: Găsiți și gestionați blocurile personalizate.

en: Find and manage files.
ro: Găsiți și gestionați fișiere.

en: All content, by month.
ro: Tot conținutul, după lună.

en: Recent content.
ro: Conținut recent.

en: All content, by letter.
ro: Tot conținutul, după litere.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ro: Conținut aparținând unui anumit termen dintr-o taxonomie.

en: View edit page
ro: Pagina de editare a vizualizării

en: There are no custom blocks available.
ro: Nu există blocuri personalizate disponibile.

en: Files overview
ro: Privire de ansamblu asupra fișierelor

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ro: Informații referitoare la frecventa de utilizare pentru {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Name or email contains
ro: Numele sau emailul conține

en: Manage view settings
ro: Administrarea setărilor view-ului

en: View or edit the configuration.
ro: Vizualizează sau editează configurația.

en: Displays in this view
ro: Modurile de afișare pentru acest views

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ro: O afișare este un mod de expunere a rezultatelor, ex., ca o pagină sau un bloc. Un view poate conține mai multe afișări, care sunt listate aici. Afișarea activă este evidențiată.

en: View administration
ro: Administrare view

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ro: Efectuează sarcini administrative, inclusiv adăugarea unei descrieri și crearea unei clone. Faceți clic pe butonul drop-down pentru a vizualiza opțiunile disponibile.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ro: Alegeți modul de afișare al rezultatelor. De exemplu, alege <em>Content</em> pentru a afișa fiecare element complet, folosind setările de afișare configurate. Sau alegeți <em>Fields</em>, care vă permite să afișați numai câmpurile specificate pentru fiecare rezultat. Pot fi adăugate formate adiționale prin instalarea de module pentru a <em>extinde</em> funcționalitatea de bază a Drupalului.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ro: Dacă acest view utilizează câmpuri, acestea sunt enumerate aici. Puteți face clic pe un câmp pentru a-l configura.

en: Filter your view
ro: Filtrează vizualizarea

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ro: Adaugă filtre pentru a limita rezultatele la afișare. De exemplu, pentru a arăta doar conținutul, care este <em>publicat</em>, trebuie să adăugați un filtru pentru <em>Publicat</em> și să selectați <em>Da</em>.

en: Filter actions
ro: Acțiuni de filtrare

en: Add, rearrange or remove filters.
ro: Adaugă, rearanjează sau elimină filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ro: Controlează ordinea în care rezultatele sunt afișate. Faceți clic pe o regulă de sortare activă pentru a o configura.

en: Sort actions
ro: Acțiuni de sortare

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ro: Adaugă, rearanjează sau elimină regulile de sortare.

en: Show a preview of the view output.
ro: Arată o previzualizare a ieșirii view-ului.
