Multipurpose Corporate Profile (8.x-1.0-beta2) - en to sv translation catalogue (230 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Register
sv: Registrera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: Article
sv: Artikel

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: view
sv: visa

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: Image
sv: Bild

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Archive
sv: Arkiv

en: View
sv: Visa

en: Filename
sv: Filnamn

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: <none>
sv: &lt;ingen&gt;

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Picture
sv: Bild

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Submitted
sv: Skickad

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Off
sv: Av

en: Footer
sv: Sidfot

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Fields
sv: Fält

en: Photos
sv: Foton

en: Items
sv: Poster

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Plain text
sv: Ren text

en: Desc
sv: Fallande

en: next
sv: nästa

en: Navigation
sv: Navigering

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Role
sv: Roll

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Blog
sv: Blogg

en: Users
sv: Användare

en: Tools
sv: Verktyg

en: Sort Criteria
sv: Sortera kriterium

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: prev
sv: föregående

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Member for
sv: Medlem i

en: Your Name
sv: Ditt namn

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Fade
sv: Tona

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Glossary
sv: Ordlista

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Photo
sv: Foto

en: Apply
sv: Applicera

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Used in
sv: Används i

en: Permission
sv: Behörighet

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Offset
sv: Kompensera

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: About
sv: Om

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Block type
sv: Typ av block

en: Web services
sv: Webbtjänster

en: Embed
sv: Bädda in

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Clients
sv: Klienter

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Search index
sv: Sökindex

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Blog entry
sv: Blogginlägg

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: User menu
sv: Användarmeny

en: Save comment
sv: Spara kommentar

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
sv: Menyn <em>Navigering</em> innehåller länkar för webbplatsens besökare. Vissa moduler lägger automatiskt till länkar i menyn <em>Navigering</em>.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
sv: Menyn <em>Användare</em> innehåller länkar relaterade till användarens konto, samt länken "Logga ut".

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
sv: Menyn <em>Drift</em> innehåller länkar för administrativa uppgifter.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
sv: <em>Huvudmenyn</em> används på många webbplatser för att visa webbplatsens huvudsektioner, ofta i en navigationsrad högst upp.

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
sv: Ange en kommaseparerad lista med ord för att beskriva ditt innehåll.

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Link image to
sv: Länka bild till

en: Upload an image to go with this article.
sv: Ladda upp en bild tillsammans med denna artikel.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Nothing
sv: Inget

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Responsive
sv: Följsam

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: With selection
sv: Med urval

en: Custom block library
sv: Bibliotek med anpassade block

en: 1 place | @count places
sv[0]: 1 plats
sv[1]: @count platser

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Site header
sv: Sidhuvud för webbplats

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Configure Image Styles
sv: Konfigurera bildstilar

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Website feedback
sv: Återkoppling till webbplats

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: Find and manage custom blocks.
sv: Hitta och hantera anpassade block.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: View edit page
sv: Visa redigeringssida

en: There are no custom blocks available.
sv: Det finns inga anpassade block tillgängliga.

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: Manage view settings
sv: Hantera vyinställningar

en: View or edit the configuration.
sv: Visa eller redigera konfigurationen.

en: Displays in this view
sv: Visas i denna vy

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
sv: En visning är ett sätt att mata ut resultaten, till exempel som en sida eller ett block. En vy kan innehålla flera visningar som visas här. Den aktiva visningen markeras.

en: View administration
sv: Visa administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
sv: Utföra administrativa uppgifter, inklusive att lägga till en beskrivning och skapa en klon. Klicka på listrutan för att se tillgängliga alternativ.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
sv: Välj hur du vill mata ut resultaten. Välj exempelvis <em>Innehåll</em> för att mata ut varje punkt helt med hjälp av dina konfigurerade visningsinställningar. Eller välj <em>Fält</em> som gör det möjligt att mata ut enbart särskilda fält för varje resultat. Ytterligare format kan läggas till genom att installera moduler för att <em>utöka</em> Drupals grundfunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
sv: Om denna vy använder fält visas de här. Du kan klicka på ett fält för att konfigurera det.

en: Filter your view
sv: Filtrera din vy

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
sv: Lägg till filter för att begränsa resultaten i utmatningen. Till exempel för att enbart visa innehåll som är <em>publicerat</em> lägger du till ett filter för <em>Publicerat</em> och välj <em>Ja</em>.

en: Filter actions
sv: Filtrera åtgärder

en: Add, rearrange or remove filters.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort filter.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
sv: Styr ordningen för hur resultaten skall matas ut. Klicka på en aktiv sorteringsregel för att konfigurera den.

en: Sort actions
sv: Sortera åtgärder

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
sv: Visa en förhandsgranskning från vyns utmatning.
