Muser (3.0.0-alpha4) - en to da translation catalogue (357 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Register
da: Opret konto

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Actions
da: Handlinger

en: Cancel
da: Annullér

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Email settings
da: Indstillinger for e-mail

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Projects
da: Projekter

en: Project
da: Projekt

en: Categories
da: Kategorier

en: view
da: vis

en: My projects
da: Mine projekter

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Use count
da: Brug antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Password
da: Adgangskode

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Preview
da: Gennemse

en: Help
da: Hjælp

en: True
da: Sandt

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Default
da: Standard

en: Archive
da: Arkiv

en: Icon
da: Ikon

en: Filename
da: Filnavn

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Updated
da: Opdateret

en: Text
da: Tekst

en: Attachment
da: Bilag

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Continue
da: Fortsæt

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: Error
da: Fejl

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Submitted
da: Indsendt

en: Year
da: År

en: General information
da: Generel information

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Bottom
da: Bund

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: Site name
da: Sitets navn

en: Off
da: Afbrudt

en: Never
da: Aldrig

en: Footer
da: Sidefod

en: Recipients
da: Modtagere

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Severity
da: Grad

en: Fields
da: Felter

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Warning
da: Advarsel

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Current
da: Aktuelle

en: Desc
da: Faldende

en: Recent posts
da: Seneste indlæg

en: Table
da: Tabel

en: Color
da: Farve

en: Role
da: Rolle

en: Email subject
da: Email emne

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Log in
da: Log ind

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Last
da: Sidste

en: Anonymous
da: Anonym

en: Tools
da: Værktøjer

en: Filters
da: Filtre

en: Sort Criteria
da: Kriterie

en: Random
da: Tilfældig

en: Close
da: Luk

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Pending
da: Afventer

en: seconds
da: sekunder

en: English
da: Engelsk

en: Messages
da: Beskeder

en: Token
da: Symbol

en: Clear
da: Ryd

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Member for
da: Medlem i

en: Front page
da: Forside

en: Accepted
da: Accepteret

en: Languages
da: Sprog

en: First
da: Første

en: Project name
da: Projektnavn

en: author
da: forfatter

en: Log out
da: Log ud

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Hours
da: Timer

en: Email body
da: Email indhold

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: My profile
da: Min profil

en: Glossary
da: Ordliste

en: User management
da: Brugerhåndtering

en: 301 Moved Permanently
da: 301 Flyttet permanent

en: 307 Temporary Redirect
da: 307 Midlertidig omdirigering

en: Documents
da: Dokumenter

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Review
da: Gennemgå

en: Tabs
da: Faner

en: Output format
da: Output-format

en: Photo
da: Foto

en: medium
da: mellem

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: small
da: lille

en: large
da: stor

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Used in
da: Brugt i

en: Permission
da: Tilladelse

en: Grid
da: Gitter

en: 300 Multiple Choices
da: 300 Flere valg

en: 302 Found
da: 302 Fundet

en: 303 See Other
da: 303 Se anden placering

en: 304 Not Modified
da: 304 Ikke ændret

en: 305 Use Proxy
da: 305 Brug proxy

en: Language code
da: Sprogkode

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Edit profile
da: Rediger profil

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Years
da: År

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Offset
da: Forskydning

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: and
da: og

en: Newest first
da: Nyeste først

en: Block type
da: Bloktype

en: Secondary Content
da: Sekundært indhold

en: Entity type
da: Entity-type

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Not applicable
da: Ikke relevant

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Flags
da: Flag

en: Admin
da: Administration

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Masquerade
da: Skift bruger

en: Frontpage
da: Forside

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Primary
da: Primær

en: Email:
da: E-mail:

en: Search index
da: Søgeindex

en: Not set
da: Ikke angivet

en: Secondary
da: Sekundær

en: @interval ago
da: @interval siden

en: Round
da: Afrund

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Recent blog posts
da: Seneste blogindlæg

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Language name
da: Sprognavn

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Select language
da: Vælg sprog

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Who's online
da: Hvem er online

en: Apply filters
da: Tilføj filtre

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Blog Post
da: Blogindlæg

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Delete content
da: Slet indhold

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Save content
da: Gem indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: No media available.
da: Ingen tilgængelige media.

en: Clear all filters
da: Ryd alle filtre

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: Needs Review
da: Til gennemsyn

en: Language direction
da: Sprogretning

en: Media type
da: Medie type

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Original language
da: Originalt sprog

en: With selection
da: Handling

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: Adding languages
da: Tilføjelse af sprog

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Vi har modtaget en forespørgsel om at lukke din konto på [site:name].
    
    Du kan lukke din konto på [site:url-brief] ved at klikke på linket eller ved at kopiere det og indsætte det i din browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    BEMÆRK: Du kan ikke fortyde lukningen af din konto.
    
    Linket udløber om én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
da: [user:display-name] har anmodet om en konto.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet aktiveret.
    
    Du kan logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Linket kan kun bruges én gang, og det fører dig til en side, hvor du kan vælge din adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du fremover logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:account-name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet lukket.
    
    --  [site:name] holdet

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Der er lavet en forespørgsel om at nulstille adgangskoden til din konto på [site:name].
    
    Du kan logge ind nu ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind én gang, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode. Linket udløber efter én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    -- Holdet bag [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    En administrator på [site:name] har oprettet en konto til dig. Du kan logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Tak fordi du har oprettet dig som bruger på [site:name]. Du kan nu logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: Editing languages
da: Redigering af sprog

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: View edit page
da: Redigeringsside

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
da: <p>På denne side kan du tilføje de fleste almindelige sprog til dit site.</p><p>Hvis det ønskede sprog ikke er tilgængeligt, kan du tilføje et brugerdefineret sprog.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
da: <p>Vælg et sprog på listen, eller vælg "Brugerdefineret sprog..." i slutningen af listen.</p><p>Klik på knappen "Tilføj sprog", når du har valgt et sprog.</p><p>Hvis du tilføjer et brugerdefineret sprog, får du en ekstra form, hvor du kan angive navn, kode og retning af sproget.</p>

en: Continuing on
da: Fortsætter på

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
da: <p>På denne side kan du redigere sitets sprog, inklusive brugerdefinerede sprog.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
da: <p>Du kan ikke ændre en sprogkode på sitet. Det skyldes at systemet bruger koden til at holde styr på sproget.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
da: <p>Sprognavnet bruges på hele webstedet for alle brugere og er skrevet på engelsk. Navnene på indbyggede sprog kan oversættes ved hjælp af oversættelse modulet, og navnene på både indbyggede og brugerdefinerede sprog kan oversættes ved hjælp af konfiguration oversættelse modulet.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
da: <p>Vælg om det er et  "venstre mod højre" eller "højre mod venstre" sprog.</p><p>Bemærk, at ikke alle temaer støtte "højre mod venstre" layout, så test dit tema, hvis du skal bruge dette.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
da: <p>På siden "sprog" kan du tilføje, redigere, slette og sortere sitets sprog.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
da: <p>For at tilføje flere sprog til sitet skal du klikke på knappen "Tilføj sprog".</p><p>Tilføjede sprog vises på sproglisten og kan derefter redigeres eller slettes.</p>

en: Reordering languages
da: Omorganisering af sprog

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
da: <p>Hvis du vil omarrangere sprogene på webstedet, skal du bruge ikonerne ud for hvert sprog.</p><p>Den rækkefølge, der vises her, er visningsrækkefølgen for sproglister på webstedet, f.eks. de blokke til sprogskift, som Translation- og Content Translation-modulerne tilbyder.</p><p>Når du er færdig med at omarrangere sprogene, skal du klikke på knappen "Gem konfiguration", for at ændringerne kan træde i kraft.</p>

en: Set a language as default
da: Vælg standardsprog

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
da: <p>Du kan ændre standardsproget for webstedet ved at vælge et af dine konfigurerede sprog som standard. Webstedet vil bruge standardsproget i situationer, hvor ingen valg er truffet, men et sprog bør vælges som standard brug, da dette bland andet bliver brugt i administrations delen.</p>

en: Modifying languages
da: Tilpasning af sprog

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
da: <p>Operationer er tilgængelige til redigering og sletning af dine sprog.</p><p>Du kan redigere navnet og retning af sproget.</p><p>Slettede sprog kan tilføjes igen på et senere tidspunkt. Sletning af et sprog vil fjerne alle interface oversættelser forbundet med det, og indhold i dette sprog angives at være sprogneutral. Bemærk at du ikke kan slette standardsproget for webstedet.</p>

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Manage view settings
da: Håndtér indstillinger for views

en: View or edit the configuration.
da: Vis eller redigér konfigurationen.

en: Displays in this view
da: Vises i dette view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
da: Et display er en metode til at vise resultaterne, f.eks. som en side eller en blok. Et view kan indeholde flere displays, som vises her. Det aktive display er fremhævet.

en: View administration
da: Vis administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
da: Udfør administrative opgaver, som f.eks. at tilføje en beskrivelse eller oprette en kopi. Klik på dropdown-menuen for at se de tilgængelige muligheder.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
da: Vælg hvordan resultaterne skal vises. Vælg f.eks. <em>Indhold</em> for at vise en komplet version af hvert resultat baseret på dine præsentationsindstillinger. Eller vælg <em>Felter</em> som gør det muligt kun at vise specifikke felter for hvert resultat. Yderligere formater kan tilføjes ved installere moduler som <em>udvider</em> Drupals kernefunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
da: Hvis denne visning bruger filtre er de opstillet her. Du kan klikke på et felt for at konfigurere det.

en: Filter your view
da: Filtrer din visning

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
da: Tilføj filtre for at begrænse mængden af resultater i dit output. Hvis du f.eks. kun ønsker at vise indhold, der er <em>udgivet</em>, kan du tilføje filtret <em>Udgivet</em> og vælge <em>Ja</em>.

en: Filter actions
da: Filtrer handlinger

en: Add, rearrange or remove filters.
da: Tilføj, omarranger eller fjern filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
da: Tilpas rækkefølgen af resultaterne. Klik på den aktive sorteingsregel for at konfigurere den.

en: Sort actions
da: Sorteringshandlinger

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
da: Tilføj, omfordel eller fjern sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
da: Vis et preview.

en: Delete media
da: Slet medie

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet blokeret.
    
    --  [site:name] team

en: Save media
da: Gem medie

en: Publish media
da: Udgiv medie

en: Unpublish media
da: Afpublicér medie

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har overblik over funktionen "Tilføj sprog", kan du fortsætte ved at:<ul><li>Tilføje et sprog</li><li>Tilføjelse af en brugerdefineret sprog</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vis et konfigureret sprog</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har overblik over funktionen "Rediger sprog", kan du fortsætte ved at:<ul><li>Redigering et sprog</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vis konfigureret sprog</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har et overblik på siden "Sprog", kan du fortsætte ved at:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Tilføje et sprog</a></li><li>Ændre rækkefølge af sprog</li><li>Redigere et sprog</li><li>Slette et sprog</li></ul></p>

en: Find and manage media.
da: Find og håndtér mediefiler.

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen tilpassede blokke tilgængeligt.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
da: Der er ikke oprettet noget indhold på forsiden endnu.<br />Læs <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">manualen</a> for at komme i gang med at bygge din hjemmeside.

en: Name (A-Z)
da: Navn (A-Z)

en: Name (Z-A)
da: Navn (Z-A)

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
da: [bruger:vist navn],
    
    Tak for din tilmelding på [site:name]. Din ansøgning om en konto afventer i øjeblikket godkendelse. Når den er godkendt, modtager du en anden e-mail med oplysninger om, hvordan du logger ind, angiver din adgangskode og andre detaljer.
    
    -- [site:name] holdet

en: Edit {{ name }}
da: Redigér {{ name }}

en: Media Library thumbnail (220×220)
da: Media Library miniaturebillede (220×220)

en: Delete {{ name }}
da: Slet {{ name }}

en: @interval hence
da: om @interval
