Muser (3.0.0-alpha7) - en to sv translation catalogue (369 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Username
sv: Användarnamn

en: Real name
sv: Fullständigt namn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: Email settings
sv: Inställningar för e-post

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Project categories
sv: Projekt kategorier

en: Project information
sv: Projekt information

en: Projects
sv: Projekt

en: Project
sv: Projekt

en: Categories
sv: Kategorier

en: view
sv: visa

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Password
sv: Lösenord

en: Weight
sv: Vikt

en: Image
sv: Bild

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Default
sv: Förvald

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: Filename
sv: Filnamn

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Attachment
sv: Bilaga

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Submitted
sv: Skickad

en: Year
sv: År

en: General information
sv: Generell information

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Logo
sv: Logotyp

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Off
sv: Av

en: Never
sv: Aldrig

en: Footer
sv: Sidfot

en: Recipients
sv: Mottagare

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Message type
sv: Meddelandetyp

en: Message text
sv: Meddelandetext

en: Severity
sv: Grad

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Warning
sv: Varning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Plain text
sv: Ren text

en: Current
sv: Nuvarande

en: Desc
sv: Fallande

en: Recent posts
sv: Nya inlägg

en: Table
sv: Tabell

en: Color
sv: Färg

en: Appearance
sv: Utseende

en: Role
sv: Roll

en: Email subject
sv: Ämnesrad för e-post

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Log in
sv: Logga in

en: Blog
sv: Blogg

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Last
sv: Sista

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Tools
sv: Verktyg

en: Random
sv: Slumpvis

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Close
sv: Stäng

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Pending
sv: Väntar på

en: seconds
sv: sekunder

en: English
sv: Engelska

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Clear
sv: Rensa

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: Accept
sv: Accepterar

en: Member for
sv: Medlem i

en: First
sv: Första

en: Project name
sv: Namn på projekt

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: Selector
sv: Väljare

en: Log out
sv: Logga ut

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: Hours
sv: Timmar

en: Slide
sv: Glida

en: People
sv: Personer

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Rounds
sv: Omgångar

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Diff
sv: Skillnad

en: Website
sv: Webbplats

en: User management
sv: Användare

en: Testing
sv: Test

en: Documents
sv: Dokument

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: New
sv: Ny

en: Resume
sv: Återuppta

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Review
sv: Granska

en: Tabs
sv: Flikar

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Photo
sv: Foto

en: medium
sv: mellan

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: small
sv: liten

en: large
sv: stor

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Blocks
sv: Block

en: Used in
sv: Används i

en: Grid
sv: Rutnät

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Edit profile
sv: Redigera profil

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Activate
sv: Aktivera

en: Inactivate
sv: Inaktivera

en: Active users
sv: Aktiva användare

en: Years
sv: År

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Offset
sv: Kompensera

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Favicon
sv: Bokmärkesikon

en: Report
sv: Rapportera

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: and
sv: och

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: Block type
sv: Typ av block

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Save as draft
sv: Spara som utkast

en: Not applicable
sv: Ej tillämpligt

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Flags
sv: Flaggor

en: About me
sv: Om mig

en: Last year
sv: Förra året

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Temporary
sv: Temporär

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Masquerade
sv: Maskera

en: Frontpage
sv: Startsida

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Email:
sv: E-post:

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Search index
sv: Sökindex

en: Not set
sv: Ej inställd

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: Round
sv: Avrundning

en: All terms
sv: Alla termer

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Loading data...
sv: Laddar data...

en: Compact
sv: Kompakt

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Recent blog posts
sv: Senaste blogginlägg

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Pagination
sv: Paginering

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: Apply filters
sv: Applicera filter

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Status code
sv: Statuskod

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: No media available.
sv: Ingen media tillgänglig.

en: Clear all filters
sv: Rensa alla filtreringar

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: - Select a value -
sv: - Välj ett värde -

en: Text Formats
sv: Textformat

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Asc
sv: Stigande

en: Not specified
sv: Ej angivet

en: Needs Review
sv: Behöver översyn

en: Master
sv: Huvud

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: Media type
sv: Mediatyp

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Original language
sv: Ursprungsspråk

en: Last page
sv: Sista sidan

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: Full page
sv: Hela sidan

en: The @type %title has been deleted.
sv: @type %title har raderats.

en: …
sv: ...

en: Hero
sv: Herobild

en: With selection
sv: Med urval

en: 1 place | @count places
sv[0]: 1 plats
sv[1]: @count platser

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
sv: Du har inte skapat någon innehållstyp ännu. Gå till sidan <a href="@create_content">skapa innehållstyp</a> för att lägga till en ny innehållstyp.

en: First page
sv: Första sidan

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Page @items.current
sv: Sida @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
sv: Inlagt av @author_name @date

en: Media library
sv: Mediabibliotek

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Det har gjorts en begäran om att ta bort ditt konto på [site:name].
    
    Du kan nu ta bort ditt konto på [site:url-brief] genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:cancel-url]
    
    OBSERVERA: Borttagandet av ditt konto kan inte ångras.
    
    Den här länken  är giltig en dag och inget händer om den inte används.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
sv: [user:display-name] har ansökt om ett konto.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har aktiverats.
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att kopiera den till din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan enbart användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan ange ditt lösenord.
    
    Efter att du angett ett lösenord kommer du i framtiden att kunna logga in på [site:login-url] genom att använda:
    
    användarnamn: [user:account-name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har tagits bort.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    En begäran om att återställa lösenordet för ditt kontot har gjorts på [site:name].
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på länken eller kopiera och klistra in den i din webbläsare.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan bara användas en gång och kommer ta dig till en sida där du kan ange ditt lösenord. Denna länk upphör efter en dag och inget kommer hända om du inte använder den.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    En administratör på [site:name] har skapat ett konto åt dig. Du kan nu logga in genom att klicka på länken eller kopiera och klistra in den i din webbläsare.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan bara användas en gång och kommer ta dig till en sida där du kan ange ditt lösenord.
    
    Efter att du angivit ditt lösenord kan du i framtiden logga in på [site:login-url] genom att använda:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tack för att du har registrerat dig på [site:name]. Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan välja ett eget lösenord.
    
    Efter detta kommer du kunna logga in på [site:login-url] med följande uppgifter:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Welcome to [site:name]
sv: Välkommen till [site:name]

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: Delete media
sv: Radera media

en: Media name
sv: Medianamn

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har spärrats.
    
    --  Administratörerna  på [site:name]

en: List of redirects
sv: Lista över omdirigeringar

en: There is no redirect yet.
sv: Det finns ingen omdirigering ännu.

en: Save media
sv: Spara media

en: Publish media
sv: Publicera media

en: Unpublish media
sv: Avpublicera media

en: Find and manage media.
sv: Hitta och hantera media.

en: Go to page @key
sv: Gå till sida @key

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
sv: Inget innehåll för framsidan har skapats ännu.<br />Följ <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">användarguiden</a> för att börja bygga din webbplats.

en: Name (A-Z)
sv: Namn (A-Z)

en: Name (Z-A)
sv: Namn (Z-A)

en: Deleted @count content item. | Deleted @count content items.
sv[0]: Raderat @count innehållsobjekt.
sv[1]: Raderat @count innehållsobjekt.

en: @count content item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count content items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
sv[0]: @count innehållsobjekt har inte tagits bort eftersom du inte har de nödvändiga behörigheterna.
sv[1]: @count innehållsobjekt har inte tagits bort eftersom du inte har de nödvändiga behörigheterna.

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tack för att du registrerade dig på [site:name]. Din ansökan om ett konto väntar för närvarande på godkännande. När den har godkänts kommer du att få ytterligare ett e-postmeddelande med information om hur du loggar in, ställer in ditt lösenord och andra detaljer.
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: Edit {{ name }}
sv: Redigera {{ name }}

en: Widget (table)
sv: Gränssnittskomponent (tabell)

en: Delete {{ name }}
sv: Radera {{ name }}

en: @interval hence
sv: @interval därav

en: There are no content blocks available.
sv: Det finns inga tillgängliga innehållsblock.
