Multi Step Login (2.0.0) - en to ja translation catalogue (10 entries)

en: Next
ja: 次へ

en: Other
ja: その他

en: Log in
ja: ログイン

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ja: ユーザー名 %name はまだアクティブ化されていないか、ブロックされています。

en: Login attempt failed for %user.
ja: %user さんがログインに失敗しました。

en: Login attempt failed from %ip.
ja: %ip からのログイン失敗。

en: %name is blocked or has not been activated yet.
ja: %name はブロックされているか、アクティブになっていません。

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
ja: ご使用の IP アドレスからのログイン試行失敗回数が多すぎます。この IP アドレスは一時的にブロックされます。後でもう一度試すか、<a href=":url">新しいパスワードを要求</a>してください。

en: There has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>. | There have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
ja[0]: このアカウントで複数回続けてログインに失敗したため、一時的にブロックしています。しばらくしてから改めてお試しいただくか、<a href=":url">パスワードを再発行</a>してください。
ja[1]: このアカウントで@count回続けてログインに失敗したため、一時的にブロックしています。しばらくしてから改めてお試しいただくか、<a href=":url">パスワードを再発行</a>してください。

en: Unrecognized username or password. <a href=":password">Forgot your password?</a>
ja: ユーザー名またはパスワードを認識できません。<a href=":password">パスワードをお忘れですか?</a>
