Community Accounting (5.0.0-beta1) - en to ro translation catalogue (130 entries)

en: User interface
ro: Interfața utilizatorului

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Transaction ID
ro: Tranzacţia cu ID-ul

en: Payer
ro: Plătitor

en: Transactions
ro: Tranzacţii

en: Type
ro: Tip

en: Subject
ro: Subiect

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Description
ro: Descriere

en: more
ro: mai multe

en: Currency
ro: Monedă

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parolă

en: Weight
ro: Greutate

en: Types
ro: Tipuri

en: Settings
ro: Setări

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: View
ro: Afişează

en: Path
ro: Cale

en: Manage
ro: Administrați

en: Display
ro: Afișaj

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: States
ro: Stări

en: User
ro: Utilizator

en: Created
ro: Creat

en: Create
ro: Crează

en: All
ro: Toate

en: Done
ro: Gata

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Menu link
ro: Link Meniu

en: Sender
ro: Expeditor

en: Filter
ro: Filtru

en: Up
ro: Sus

en: Maximum
ro: Maxim

en: Volume
ro: Volum

en: System
ro: Sistem

en: State
ro: Status

en: Send
ro: Trimite

en: Desc
ro: Descendent

en: Recipient
ro: Destinatar

en: Week
ro: Săptămână

en: Now
ro: Acum

en: Other
ro: Altele

en: Signatures
ro: Semnături

en: more...
ro: mai multe...

en: Provider
ro: Furnizor

en: Down
ro: Jos

en: Template
ro: Șablon

en: Operation
ro: Operație

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Pending
ro: În așteptare

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: Entity
ro: Entitate

en: Reference
ro: Referință

en: Are you sure?
ro: Sunteți sigur(ă)?

en: Balance
ro: Sold

en: Changed
ro: Schimbat

en: Received
ro: Recepționat

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Apply
ro: Aplică

en: Form name
ro: Nume formă

en: Until
ro: Până la

en: Minimum
ro: Minim

en: Participants
ro: Participanţi

en: Mapping
ro: Mapare

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: Offset
ro: Decalaj

en: Only of the type(s)
ro: Numai de tip(uri)

en: Keyword relevance
ro: Relevanţă cuvânt-cheie

en: Transaction type
ro: Tip de tranzacție

en: Currency code
ro: Cod monedă

en: Currencies
ro: Valute

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Save order
ro: Salvare ordine

en: Direction
ro: Direcție

en: Admin
ro: Administrator

en: Autocomplete matching
ro: Potrivire completare automată

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Created on
ro: Creat pe

en: Created timestamp
ro: Amprenta de timp a creării

en: Search index
ro: Index căutare

en: - Any -
ro: - Oricare -

en: Created year + month
ro: Anul + luna creării

en: Created year
ro: Anul creării

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ro: Se caută după oricare din termeni folosind <strong>SAU</strong>. De exemplu, <strong>câini SAU pisici</strong>.

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: - All -
ro: - Toate -

en: Signature settings
ro: Configurare semnătură

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Search result
ro: Rezultat căutare

en: Output machine name
ro: Ieșire nume de mașină

en: Certificate
ro: Diploma

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Asc
ro: Ascendent

en: Many to one
ro: Multe la unul

en: Master
ro: Expert

en: Reply to
ro: Răspunde la

en: Link to entity
ro: Legătură către entitate

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ro: Data în format SSAALLZZ.

en: Date in the form of YYYYMM.
ro: Data în format AAAALL.

en: Date in the form of YYYY.
ro: Data în format AAAA.

en: Button label
ro: Eticheta butonului

en: The currency
ro: Valuta

en: With selection
ro: Cu cele selectate

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ro: În meniu, legăturile mai grele se vor scufunda și legăturile mai ușoare vor fi poziționate mai aproape de partea superioară.

en: Make entity label a link to entity page.
ro: Faceți eticheta entității o legătură către pagina entității.
