Community Accounting (5.0.0-beta2) - en to pt translation catalogue (150 entries)

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Transaction ID
pt: ID da transação

en: Payer
pt: Sacado

en: Transactions
pt: Transações

en: Type
pt: Tipo

en: Subject
pt: Assunto

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público(a)

en: more
pt: mais

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Test
pt: Teste

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Types
pt: Tipos

en: Settings
pt: Configurações

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Caminho

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Display
pt: Exibição

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: States
pt: Estados

en: User
pt: Usuário

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Exclude
pt: Excluir

en: All
pt: Tudo

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Menu link
pt: Link de menu

en: Sender
pt: Remetente

en: Filter
pt: Filtrar

en: Up
pt: Para cima

en: Maximum
pt: Máximo

en: Range
pt: Variação

en: Income
pt: Renda

en: System
pt: Sistema

en: State
pt: Estado

en: Send
pt: Enviar

en: Desc
pt: Decrescente

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Week
pt: Semana

en: Now
pt: Agora

en: Other
pt: Outros

en: Signatures
pt: Assinaturas

en: more...
pt: mais...

en: Provider
pt: Provedor

en: Down
pt: Abaixo

en: Template
pt: Modelo

en: Authenticated users
pt: Usuários autenticados

en: Operation
pt: Operação

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Pending
pt: Pendente

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Period
pt: Ponto

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Reference
pt: Referência

en: Are you sure?
pt: Você tem certeza?

en: Max
pt: Máx

en: Balance
pt: Saldo

en: Changed
pt: Alterado

en: Received
pt: Recebido

en: Credit
pt: Crédito

en: Limits
pt: Limites

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Apply
pt: Aplicar

en: Form name
pt: Nome do formulário

en: Until
pt: Até

en: Minimum
pt: Mínimo

en: @count days
pt: @count dias

en: Participants
pt: Participantes

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Context
pt: Contexto

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Only of the type(s)
pt: Somente do(s) tipo(s)

en: Keyword relevance
pt: Relevância das palavras chave

en: Transaction type
pt: Tipo de transação

en: Command
pt: Comando

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: Currencies
pt: Moedas

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Save order
pt: Salvar ordem

en: Direction
pt: Direção

en: Creator
pt: Criador

en: Relations
pt: Relações

en: Currency format
pt: Formato da moeda

en: Admin
pt: Administrar

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Properties
pt: Propriedades

en: Created on
pt: Criado em

en: Created timestamp
pt: Timestamp criado

en: Link title
pt: Título do link

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Min
pt: Mínimo

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Fazer uma busca com os dois termos usando <strong>OU</strong>. Por exemplo: <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Tooltip
pt: Dica

en: - All -
pt: - Todos -

en: Signature settings
pt: Configurações da assinatura

en: Debit
pt: Débito

en: Since
pt: Desde

en: Serial number
pt: Número de série

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Output machine name
pt: Incluir nome de sistema nos resultados

en: Certificate
pt: Certificado

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Forever
pt: Para Sempre

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Asc
pt: Ascendente

en: Many to one
pt: Muitos para um

en: Master
pt: Principal

en: Reply to
pt: Responder a

en: Link to entity
pt: Link para entidade

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Button label
pt: Etiqueta do botão

en: With selection
pt: Selecione a ação

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
pt: No menu, os links mais pesados descem e os links mais leves são posicionados próximo à parte superior.

en: Make entity label a link to entity page.
pt: Tornar o rótulo da entidade um link para a página da entidade.

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
pt: Número máximo de sugestões do autocompletar.
