Community Accounting (5.0.0-beta3) - en to uk translation catalogue (198 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Transaction ID
uk: ID трансакції

en: Payer
uk: Платник

en: Transactions
uk: Трансакції

en: Type
uk: Тип

en: Subject
uk: Тема

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Public
uk: Загально-доступний

en: more
uk: ще

en: Currency
uk: Валюта

en: Quantity
uk: Кількість

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Test
uk: Тест

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: Password
uk: Пароль

en: Weight
uk: Вага

en: Types
uk: Типи

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: Path
uk: Шлях

en: Manage
uk: Керування

en: Display
uk: Показ

en: Advanced search
uk: Розширений пошук

en: States
uk: Стани

en: User
uk: Користувач

en: Created
uk: Створено

en: Create
uk: Створити

en: Exclude
uk: Вилучити

en: All
uk: Все

en: Done
uk: Готово

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Menu link
uk: Посилання меню

en: Sender
uk: Відправник

en: Filter
uk: Фільтр

en: Normal
uk: Звичайне

en: Up
uk: Вгору

en: Maximum
uk: Максимум

en: Range
uk: Діапазон

en: Volume
uk: Об'єм

en: Income
uk: Надходження

en: Amount
uk: Величина

en: State
uk: Стан

en: Send
uk: Надіслати

en: Serial
uk: Послідовний

en: Desc
uk: Спад

en: Owner
uk: Власник

en: Recipient
uk: Отримувач

en: Week
uk: Тиждень

en: Now
uk: Зараз

en: Other
uk: Інше

en: Signatures
uk: Підписи

en: more...
uk: ще...

en: Provider
uk: Постачальник

en: Down
uk: Вниз

en: Authenticated users
uk: Авторизовані користувачі

en: Operation
uk: Дія

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Pending
uk: Очікування

en: Delimiter
uk: Роздільник

en: Commands
uk: Команди

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Mail template
uk: Шаблон листа

en: Period
uk: Крапка

en: Workflow
uk: Документообіг

en: All time
uk: Весь час

en: Reference
uk: Посилання

en: Are you sure?
uk: Ви впевнені?

en: Max
uk: Мах

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Transaction
uk: Транзакція

en: Balance
uk: Баланс

en: Changed
uk: Змінено

en: Date created
uk: Дата створення

en: Received
uk: Отримано

en: Transaction workflow
uk: Документообіг операції

en: Transaction id
uk: id операції

en: Credit
uk: Кредит

en: Limits
uk: Межі

en: Default value
uk: Базове значення

en: Statement
uk: Ствердження

en: Apply
uk: Застосувати

en: Journal
uk: Журнал

en: Form name
uk: Назва форми

en: Until
uk: До

en: Minimum
uk: Мінімум

en: @count days
uk: @count дні(днів)

en: Raw value
uk: Необроблене значення

en: Participants
uk: Учасники

en: Mail subject
uk: Тема повідомлення

en: Wallet
uk: Гаманець

en: Add Wallet
uk: Додати гаманець

en: Mapping
uk: Відповідність

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Context
uk: Контекст

en: Offset
uk: Зміщення

en: Only of the type(s)
uk: Лише для типів

en: Keyword relevance
uk: Релевантність ключового слова

en: Transaction type
uk: Тип транзакції

en: Command
uk: Команда

en: Currency code
uk: Код валюти

en: Currencies
uk: Валюти

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Currency ID
uk: Код валюти

en: Button text
uk: Текст кнопки

en: Save order
uk: Зберегти послідовність

en: Create transaction
uk: Створити операцію

en: Workflow state
uk: Робочий стан

en: Direction
uk: Напрям

en: Creator
uk: Автор

en: Relations
uk: Стосунки

en: Currency format
uk: Поточний формат

en: Admin
uk: Адмін

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Properties
uk: Властивості

en: Created on
uk: Дата створення

en: Created timestamp
uk: Час створення

en: Search index
uk: Пошуковий індекс

en: Link title
uk: Заголовок посилання

en: Partner
uk: Партнер

en: - Any -
uk: - Усі -

en: Min
uk: Мін

en: Created year + month
uk: Рік + місяць створення

en: Created year
uk: Рік створення

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
uk: Пошук для кожного із двох термінів з набраним у верхньому регістрі <strong>OR</strong>. Наприклад, <strong>кішки OR собаки</strong>.

en: Mini
uk: Міні

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Tooltip
uk: Підказка

en: - All -
uk: - Усе -

en: Mail body
uk: Тіло повідомлення

en: Signature settings
uk: Налаштування підпису

en: With
uk: З

en: Expenditure
uk: Зняття з рахунка

en: Payee
uk: Отримувач

en: Debit
uk: Дебет

en: Automation
uk: Автоматизація

en: Bill
uk: Рахунок

en: Personal
uk: Особисті

en: Since
uk: Після

en: Success message
uk: Повідомлення про успіх

en: Serial number
uk: Серійний номер

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Date changed
uk: Дата зміни

en: The date the node was most recently updated.
uk: Дата, коли матеріал було востаннє оновлено.

en: Search result
uk: Результат пошуку

en: Routing
uk: Маршрутизація

en: Output machine name
uk: Виведення машинної назви

en: Certificate
uk: Сертифікат

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Forever
uk: Без обмежень

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Asc
uk: Зрост

en: Many to one
uk: Багато до одного

en: Master
uk: Головне

en: Reply to
uk: Відповідь

en: Link to entity
uk: Посилання на сутність

en: Date in the form of CCYYMMDD.
uk: Дата у форматі CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
uk: Дата у форматі YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
uk: Дата у форматі YYYY.

en: Other account
uk: Інший обліковий запис

en: Button label
uk: Мітка кнопки

en: Sentence
uk: Речення

en: Rounding
uk: Округлення

en: The serial number of the transaction
uk: Серійний номер трансакції

en: Placeholder text
uk: Текст заповнювача

en: With selection
uk: З вибраним

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
uk: В меню, посилання з більшою вагою будуть опускатися, а з меншою — розташовуватимуться ближче до верху.

en: Make entity label a link to entity page.
uk: Зробити мітку сутності посиланням на сторінку сутності.

en: Workflow type
uk: Тип документообігу

en: Bad Format
uk: Неправильний формат

en: The mail's reply-to address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
uk: Адреса відповіді. Залиште порожнім аби використовувати сконфігуровану адресу сайту.

en: The following tokens are available: @tokens
uk: Доступними є такі замінники: @tokens

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
uk: Максимальна кількість пропозицій автодоповнення.
