Community Accounting (5.0.12) - en to cy translation catalogue (76 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Body
cy: Corff

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Type
cy: Math

en: Subject
cy: Testun

en: Confirm
cy: Cadarnhau

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: more
cy: mwy

en: Edit
cy: Golygu

en: Date
cy: Dyddiad

en: Search
cy: Chwilio

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: Number
cy: Rhif

en: Message
cy: Neges

en: Password
cy: Cyfrinair

en: Weight
cy: Pwysau

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Name
cy: Enw

en: Preview
cy: Rhagolwg

en: Save
cy: Cadw

en: Default
cy: Diofyn

en: View
cy: Gweld

en: Format
cy: Fformat

en: Path
cy: Llwybr

en: Display
cy: Dangos

en: Advanced search
cy: Chwiliad uwch

en: Created
cy: Wedi ei greu

en: Create
cy: Creu

en: All
cy: I gyd

en: Year
cy: Blwyddyn

en: Page title
cy: Pennawd y dudalen

en: Filter
cy: Hidlydd

en: Normal
cy: Cyffredin

en: Month
cy: Mis

en: Send
cy: Anfon

en: Serial
cy: Cyfresol

en: Week
cy: Wythnos

en: Day
cy: Dyddiad

en: Now
cy: Nawr

en: Other
cy: Arall

en: Signatures
cy: Llofnodion

en: Operation
cy: Gweithrediad

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Created date
cy: Dyddiad y crewyd

en: ‹ previous
cy: < blaenorol

en: next ›
cy: nesaf >

en: Limit
cy: Terfyn

en: Date created
cy: Dyddiad crëwyd

en: Credit
cy: Credyd

en: Default value
cy: Gwerth rhagosod

en: Apply
cy: Ceisio

en: Form name
cy: Enw ffurf

en: Until
cy: Tan

en: « first
cy: Cyntaf

en: last »
cy: olaf >>

en: Context
cy: Cyd-destun

en: Offset
cy: Ongli

en: Only of the type(s)
cy: Dim ond y math(au)

en: Keyword relevance
cy: Allweddair perthnasol

en: Admin
cy: Gweinydd

en: Properties
cy: Priodweddau

en: Link title
cy: Pennwad dolen

en: Min
cy: Isafswm

en: Created year + month
cy: Blwyddyn + mis y cafodd ei greu

en: Created year
cy: Cafodd ei greu yn blwyddyn

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
cy: Chwilio am un o'r ddau derm gyda priflythyren <strong>NEU</strong>.  Er enghraifft, <strong>cathod NEU cŵn</strong>.

en: Mini
cy: Bychan

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: ‹‹
cy: <<

en: ››
cy: >>

en: Signature settings
cy: Gosodiadau llofnod

en: Date changed
cy: Dyddiad newidwyd
