Community Accounting (5.1.0) - en to cs translation catalogue (130 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: Body
cs: Text

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Transaction ID
cs: ID transakce

en: Transactions
cs: Transakce

en: Type
cs: Typ

en: Subject
cs: Předmět

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Description
cs: Popis

en: more
cs: více

en: Currency
cs: Měna

en: Edit
cs: Upravit

en: Date
cs: Datum

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: Message
cs: Zpráva

en: Password
cs: Heslo

en: Weight
cs: Váha

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: Label
cs: Popisek

en: Preview
cs: Náhled

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Summary
cs: Souhrn

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Format
cs: Formát

en: Path
cs: Cesta

en: Manage
cs: Správa

en: Display
cs: Zobrazit

en: Component
cs: Komponenta

en: Advanced search
cs: Pokročilé vyhledávání

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Create
cs: Vytvořit

en: Exclude
cs: Vyloučit

en: All
cs: Vše

en: Done
cs: Hotovo

en: Year
cs: Rok

en: Page title
cs: Název stránky

en: Menu link
cs: Položka menu

en: Sender
cs: Odesílatel

en: Filter
cs: Filtr

en: Normal
cs: Normální

en: 3 months
cs: 3 měsíce

en: 6 months
cs: 6 měsíců

en: Range
cs: Rozsah

en: Month
cs: Měsíc

en: System
cs: Systém

en: Amount
cs: Částka

en: State
cs: Stav

en: Send
cs: Poslat

en: Serial
cs: Sériové číslo

en: Desc
cs: Sestupně

en: Owner
cs: Vlastník

en: Week
cs: Týden

en: Day
cs: Den

en: Now
cs: Nyní

en: Other
cs: Jiné

en: Signatures
cs: Podpisy

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Operation
cs: Operace

en: Sort by
cs: Řadit dle

en: Created date
cs: Datum vytvoření

en: Size of textfield
cs: Velikost textového pole

en: Pending
cs: Čeká na zpracování

en: Commands
cs: Příkazy

en: ‹ previous
cs: ‹ předchozí

en: next ›
cs: následující ›

en: Workflow
cs: Postup práce

en: Are you sure?
cs: Opravdu?

en: Balance
cs: Saldo

en: Changed
cs: Změněno

en: Date created
cs: Datum vytvoření

en: Received
cs: Přijato

en: Credit
cs: Kredit

en: New
cs: Nové

en: 1 month
cs: 1 měsíc

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Apply
cs: Použít

en: Form name
cs: Název formuláře.

en: Until
cs: Dokud

en: « first
cs: « první

en: last »
cs: poslední »

en: Context
cs: Kontext

en: Local
cs: Místní

en: Offset
cs: Posun

en: Only of the type(s)
cs: Pouze typ

en: Keyword relevance
cs: Relevance klíčových slov

en: Transaction type
cs: Typ transakce

en: Currency code
cs: Kód měny

en: Entity type
cs: Typ entity

en: Button text
cs: Text tlačítka

en: Save order
cs: Uložit pořadí

en: Balance:
cs: Bilance:

en: Relations
cs: Vztahy

en: Currency format
cs: Formát měny

en: Remote
cs: Vzdálená

en: Admin
cs: Administrátor

en: Autocomplete matching
cs: Porovnávání s automatickým dokončováním

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Created on
cs: Vytvořeno v

en: Link title
cs: Název odkazu

en: Logged in user
cs: Přihlášený uživatel

en: Account name
cs: Název účtu

en: - Any -
cs: - nezáleží -

en: Created year + month
cs: Rok a měsíc vytvoření

en: Created year
cs: Rok vytvoření

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
cs: Ke hledání jednoho ze dvou slov je třeba použít <strong>OR</strong>. Např. <strong>kočka OR pes</strong>.

en: Items per page
cs: Položek na stránku

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: - All -
cs: - Vše -

en: Signature settings
cs: Nastavení podpisu

en: Operations links
cs: Odkazy na operace

en: Date changed
cs: Datum změny

en: The date the node was most recently updated.
cs: Datum poslední úpravy uzlu.

en: Bulk update
cs: Hromadná aktualizace

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: Asc
cs: Vzestupně

en: Master
cs: Nadřízené

en: Link to entity
cs: Odkázat na entitu

en: Date in the form of CCYYMMDD.
cs: Datum ve formátu CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
cs: Datum ve formátu YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
cs: Datum ve formátu YYYY.

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
cs: Cachování dat na základě štítků. Data budou v mezipaměti, dokud nebude odpovídající štítek zneplatněn.
