Community Accounting (8.x-4.0-beta15) - en to ar translation catalogue (114 entries)

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إضافة

en: Operations
ar: عمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Payer
ar: دافع

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Subject
ar: الموضوع

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Description
ar: الوصف

en: Public
ar: عام

en: Edit
ar: تحرير

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Test
ar: الاختبار

en: Message
ar: الرسالة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Weight
ar: الوزن

en: Types
ar: الأنواع

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: Path
ar: المسار

en: Manage
ar: تسيير

en: Display
ar: العرض

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: States
ar: الحالات

en: User
ar: المستخدم

en: Created
ar: الإنشاء

en: Create
ar: أنشئ

en: Exclude
ar: إقصاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Done
ar: تمّ

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: Roles
ar: الأدوار

en: Filter
ar: انتقاء

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Normal
ar: طبيعي

en: Up
ar: اعلى

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: System
ar: النظام

en: State
ar: الحالة

en: Send
ar: أرسل

en: Desc
ar: تنازلي

en: Recipient
ar: المتسلم

en: Week
ar: بالأسبوع

en: Other
ar: آخر

en: Signatures
ar: التوقيعات

en: Users
ar: المستخدمين

en: Provider
ar: المزود

en: Down
ar: أسفل

en: Template
ar: القالب

en: Operation
ar: عملية

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Add user
ar: أضف مستخدما

en: Pending
ar: معلّق

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ar: عنوان بريد إلكتروني صحيح. سيتم إرسال كل رسائل النظام إلى هذا العنوان. سيتم إخفاء هذا العنوان البريدي و لن يستخدم إلا في حال رغبتك في استلام كلمة مرور جديدة، أو في حال رغبتك في استقبال بعض الأخبار و التنبيهات عبر البريد الإلكتروني.

en: Delimiter
ar: مُحَدِد

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Entity
ar: الكيان

en: All time
ar: كل الوقت

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Reference
ar: مرجع

en: Are you sure?
ar: هل أنت متأكد؟

en: Changed
ar: تم التغير

en: Apply
ar: تطبيق

en: Form name
ar: اسم الاستمارة

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Mapping
ar: إقران

en: Administrator
ar: مدير

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Context
ar: السياق

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Only of the type(s)
ar: فقط من النوع

en: Keyword relevance
ar: مدى مناسبة الكلمة المفتاحية

en: Save order
ar: حفظ الترتيب

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Notify user of new account
ar: إبلاغ المستخدم بإنشاء حسابه

en: Digest
ar: موجز

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: - Any -
ar: - اختر -

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ar: استخدم كلمة <strong>OR</strong> بالحروف الكبيرة لتقوم بالبحث عن أيا من كلمتين. مثلا <strong>قطط OR كلاب</strong>.

en: - All -
ar: - الكل -

en: Signature settings
ar: إعدادات التوقيع

en: Since
ar: منذ

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Search result
ar: نتيجة البحث

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
ar: يسمح باستعمال المسافات ولايسمح باستعمال علامات التنقيط ما عدا النقط والشرطات والشرطات التحتية والفواصل العليا.

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Create referenced entities if they don't already exist
ar: إنشاء الكيانات المشار إليها إذا لم تكن موجودة
