Community Accounting (8.x-4.0-beta18) - en to fa translation catalogue (147 entries)

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Transaction ID
fa: شناسه تراکنش

en: Username
fa: نام کاربری

en: Payer
fa: پرداخت کننده

en: Transactions
fa: تراکنش‌ها

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Subject
fa: موضوع

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: توضیحات

en: Public
fa: عمومی

en: more
fa: بیشتر

en: Currency
fa: واحد پول

en: Quantity
fa: تعداد

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Test
fa: آزمایش

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیام

en: Password
fa: گذرواژه

en: Weight
fa: وزن

en: Types
fa: انواع

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Summary
fa: خلاصه

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Path
fa: مسیر

en: Manage
fa: مدیریت

en: Display
fa: نمایش

en: Advanced search
fa: جستجوی پیشرفته

en: States
fa: حالت‌ها

en: User
fa: کاربر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Create
fa: ایجاد

en: Exclude
fa: استثنا

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Done
fa: انجام

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Menu link
fa: پیوند منو

en: Sender
fa: فرستنده

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Filter
fa: فیلتر

en: E-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Normal
fa: عادی

en: Up
fa: بالا

en: Maximum
fa: حداکثر

en: System
fa: سیستم

en: State
fa: وضعیت

en: Send
fa: ارسال

en: Desc
fa: نزولی

en: Owner
fa: مالک

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Members
fa: اعضا

en: Now
fa: اکنون

en: Other
fa: ساير

en: Signatures
fa: امضاها

en: Users
fa: کاربران

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Down
fa: پایین

en: Template
fa: قالب

en: Authenticated users
fa: کاربران شناخته شده

en: Operation
fa: عملکرد

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Add user
fa: افزودن کاربر

en: Pending
fa: معلق

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fa: نشانی پست الکترونیکی معتبر. تمام پیام‌های سیستم به این نشانی فرستاده خواهند شد.این نشانی عمونی نخواهد شد و در صورت تمایل شما برای مواردی مانند درخواست گذرواژه جدید یا دریافت اخبار و اطلاعیه‌ها استفاده خواهد شد.

en: Delimiter
fa: جدا کننده

en: ago
fa: پیش

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Period
fa: دوره

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Entity
fa: عنصر

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Reference
fa: ارجاع

en: Are you sure?
fa: آیا مطمئن هستید؟

en: Max
fa: حداکثر

en: Plugin
fa: افزونه

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Received
fa: دریافت شده

en: Credit
fa: اعتبار

en: Limits
fa: سقف‌ها

en: Apply
fa: تایید

en: Form name
fa: نام فرم

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Minimum
fa: حداقل

en: @count days
fa: @count روز

en: Raw value
fa: مقدار خام

en: Participants
fa: مشارکت‌کننده‌گان

en: Mapping
fa: نگاشت

en: Administrator
fa: مدیر

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Context
fa: زمینه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Only of the type(s)
fa: تنها از نوع(انواع) محتوای

en: Keyword relevance
fa: ارتباط کلمه کلیدی

en: Currency code
fa: کد پول رایج

en: Currencies
fa: واحدهای پولی

en: Save order
fa: ترتیب ذخیره

en: Direction
fa: جهت

en: Creator
fa: سازنده

en: Admin
fa: مدیر

en: Created on
fa: ساخته شده در

en: Notify user of new account
fa: کاربر را از حساب جدید آگاه کن

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: - Any -
fa: - هر -

en: Min
fa: حداقل

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fa: جستجوی برای هر دو واژه با استفاده از <strong>OR</strong> به صورت حروف بزرگ. به طور مثال، <strong>گربه‌ها OR سگ‌ها</strong>.

en: Mini
fa: کوچک

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Signature settings
fa: تنظیمات امضاء

en: Operations links
fa: پیوندهای عملیات

en: Search result
fa: نتایج جستجو

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fa: فاصله مجاز است؛ علائم بغیر از نقطه، خط تیره(-) و زیر خط(_) و اپستروف غیر مجازند.

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Reply to
fa: پاسخ به

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: With selection
fa: با انتخاب شده‌ها

en: Create referenced entities if they don't already exist
fa: اگر موجود نیست عناصر ارجاع داده شده را ایجاد کن
