Community Accounting (8.x-4.0-beta18) - en to ja translation catalogue (179 entries)

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Transaction ID
ja: トランザクションID

en: Username
ja: ユーザー名

en: Payer
ja: 支払人

en: Transactions
ja: トランザクション

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Subject
ja: 件名

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Public
ja: パブリック

en: more
ja: 続き

en: Currency
ja: 通貨

en: Quantity
ja: 数量

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Test
ja: テスト

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Types
ja: タイプ

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Manage
ja: 管理

en: Display
ja: 表示

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: #
ja: No.

en: States
ja: 状態

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: Create
ja: 作成

en: Exclude
ja: 除外

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Done
ja: 完了

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: Sender
ja: 送信者

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Normal
ja: ノーマル

en: Up
ja: 上へ

en: Maximum
ja: 最大

en: Range
ja: 範囲

en: Volume
ja: ボリューム

en: System
ja: システム

en: State
ja: 状態

en: Send
ja: 送信

en: Serial
ja: シリアル

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Recipient
ja: 受信者

en: Members
ja: メンバー

en: Week
ja: 週

en: Now
ja: 今

en: Other
ja: その他

en: Signatures
ja: 署名

en: Users
ja: ユーザー

en: more...
ja: 続き...

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Down
ja: 下へ

en: Template
ja: テンプレート

en: Authenticated users
ja: 認証済みユーザー

en: Operation
ja: 操作

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Group members
ja: グループメンバー

en: Pending
ja: 処理待ち

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ja: 受信可能な、あなたのメールアドレスを入力してください。 サイトからのすべてのメールは、このアドレス宛に送信されます。 入力されたメールアドレスは非公開にされ、特定のニュースや通知をメールで受け取りたい場合や、管理者からの連絡、あるいはパスワード再発行メールの送信にのみ使用されます。

en: Delimiter
ja: 分割文字

en: Commands
ja: コマンド

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Period
ja: 期間

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Entity
ja: エンティティ

en: All time
ja: 全期間

en: Blocked
ja: ブロック

en: Reference
ja: 参照

en: Are you sure?
ja: 本当に良いですか?

en: Max
ja: 最大

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Balance
ja: 残高

en: Changed
ja: 変更済

en: Received
ja: 受領

en: Credit
ja: 現金

en: Join
ja: 参加

en: Apply
ja: 適用

en: Form name
ja: フォームでの名称

en: Until
ja: まで

en: Used in
ja: 利用場所

en: Minimum
ja: 最小

en: Participants
ja: 参加者

en: Mapping
ja: マッピング

en: Administrator
ja: 管理者

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Context
ja: コンテキスト

en: Offset
ja: オフセット

en: Only of the type(s)
ja: コンテンツタイプを限定

en: Keyword relevance
ja: キーワードの適合率

en: Member
ja: メンバー

en: Command
ja: コマンド

en: Currency code
ja: 通貨記号

en: Serialized data
ja: シリアライズ化されたデータ

en: Currencies
ja: 通貨

en: Button text
ja: ボタンのテキスト

en: Save order
ja: 順序の保存

en: Direction
ja: 方向

en: Creator
ja: 作者

en: Admin
ja: 管理者

en: Properties
ja: プロパティー

en: Created on
ja: 作成日

en: Notify user of new account
ja: 新規アカウントをユーザーへ通知する

en: Created timestamp
ja: 生成時のタイムスタンプ

en: Digest
ja: ダイジェスト

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Requires path.module
ja: Path モジュールが必要

en: New user
ja: 新しいユーザー

en: Add new user
ja: ユーザーを追加

en: - Any -
ja: - すべて -

en: Min
ja: 最小

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: Created year
ja: 作成年

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ja: 2つのキーワードのいずれかを検索するには、大文字の <strong>OR</strong> を使用してください。<br />例: <strong>動物園 OR 水族館</strong>

en: Mini
ja: ミニ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: - All -
ja: - 全て -

en: Signature settings
ja: 署名の設定

en: Automation
ja: オートメーション

en: Value(s)
ja: 値

en: Serial number
ja: シリアルナンバー

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Search result
ja: 検索結果

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
ja: 空白文字は使用できますが、ピリオド・ハイフン・アポストロフィー・アンダースコア以外の句読点は使用できません。

en: Group type
ja: グループタイプ

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Requires locale.module
ja: Locale モジュールが必要

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Forever
ja: 無期限

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Asc
ja: 昇順

en: Many to one
ja: 多対一

en: Master
ja: マスター

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Button label
ja: ボタンラベル

en: Maximum number of words in titles
ja: タイトルに入れる単語の最大数

en: @entity_type selection
ja: @entity_type 選択

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Create referenced entities if they don't already exist
ja: 参照先のエンティティが存在しなければ作成する

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ja: メニュー内で、より重いリンクがより下となり、より軽いリンクがより上になります。

en: Adds users to groups as members.
ja: ユーザーをメンバーとしてグループに追加します。
