Community Accounting (8.x-4.0-beta2) - en to pl translation catalogue (186 entries)

en: User interface
pl: Interfejs użytkownika

en: Title
pl: Tytuł

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Operations
pl: Operacje

en: Transaction ID
pl: ID transakcji

en: Value
pl: Wartość

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Payer
pl: Płatnik

en: Transactions
pl: Transakcje

en: Private
pl: Prywatne

en: Type
pl: Typ

en: List
pl: Lista

en: Confirm
pl: Potwierdź

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Enable
pl: Włącz

en: Disable
pl: Wyłącz

en: Enabled
pl: Włączone

en: Currency
pl: Waluta

en: Action
pl: Akcja

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Reset
pl: Resetuj

en: None
pl: Brak

en: Message
pl: Wiadomość

en: Password
pl: Hasło

en: Weight
pl: Waga

en: Types
pl: Typy

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: Import
pl: Importuj

en: Label
pl: Etykieta

en: Preview
pl: Podgląd

en: Save
pl: Zapisz

en: Default
pl: Domyślny

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Open
pl: Otwarte

en: View
pl: Widok

en: Path
pl: Ścieżka

en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Advanced search
pl: Zaawansowane wyszukiwanie

en: States
pl: Statusy

en: User
pl: Użytkownik

en: Created
pl: Utworzono

en: Create
pl: Utwórz

en: All
pl: Wszystko

en: Active
pl: Aktywne

en: Done
pl: Gotowe

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: Page
pl: Strona

en: Module
pl: Moduł

en: Your name
pl: Nazwisko lub pseudonim

en: Menu link
pl: Pozycja w menu

en: Sender
pl: Nadawca

en: To
pl: Do

en: Visibility
pl: Widoczność

en: E-mail address
pl: Adres e-mail

en: Fields
pl: Pola

en: Normal
pl: Zwykły

en: Up
pl: W górę

en: Maximum
pl: Maksimum

en: Range
pl: Zasięg

en: Volume
pl: Głośność

en: Widget
pl: Kontrolka

en: Income
pl: Dochód

en: State
pl: Stan

en: Send
pl: Wyślij

en: Serial
pl: Numer seryjny

en: Desc
pl: Malejąco

en: Recipient
pl: Adresat

en: Payments
pl: Płatności

en: Members
pl: Członkowie

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Signatures
pl: Podpisy

en: Down
pl: W dół

en: IP Address
pl: Adres IP

en: Template
pl: Szablon

en: Anonymous users
pl: Użytkownicy anonimowi

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Created date
pl: Data utworzenia

en: Full name
pl: Pełna nazwa

en: Shared
pl: Udostępnione

en: Are you sure you want to delete %name?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć %name?

en: Pending
pl: Oczekujące

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
pl: Wprowadź prawidłowy adres e-mail, na który będą przesyłane wszystkie wiadomości e-mail od systemu. Adres nie jest udostępniany publicznie i będzie wykorzystywany jedynie, jeśli będziesz chciał otrzymać nowe hasło lub też informacje o nowościach oraz inne komunikaty.

en: Delimiter
pl: Separator

en: ‹ previous
pl: ‹ poprzednia

en: next ›
pl: następna ›

en: Workflow
pl: Przepływ pracy

en: Entity
pl: Encja

en: Your message has been sent.
pl: Wiadomość została wysłana.

en: Reference
pl: Referencja

en: Are you sure?
pl: Czy jesteś pewien?

en: Scope
pl: Zasięg

en: Plugin
pl: Wtyczka

en: Transaction
pl: Transakcja

en: Balance
pl: Bilans

en: Changed
pl: Zmieniono

en: ‹ Previous
pl: ‹ Poprzednia

en: Next ›
pl: Następna ›

en: Join
pl: Dołącz

en: Privacy
pl: Prywatność

en: Ban
pl: Zablokuj

en: Limits
pl: Limity

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Used in
pl: Użyte w

en: Raw value
pl: Nieprzetworzona wartość

en: Participants
pl: Uczestnicy

en: Language code
pl: Kod języka

en: Menu name
pl: Nazwa menu

en: Mapping
pl: Mapowanie

en: « first
pl: « pierwsza

en: last »
pl: ostatnia »

en: Activate
pl: Aktywuj

en: Deactivate
pl: Deaktywuj

en: Local
pl: Lokalnie

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Field settings
pl: Ustawienia pola

en: Only of the type(s)
pl: Tylko wpisy typu

en: Keyword relevance
pl: Trafność wyszukiwania

en: Transaction type
pl: Typ transakcji

en: Currencies
pl: Waluty

en: Embed
pl: Osadzony

en: Button text
pl: Tekst przycisku

en: Save order
pl: Zapisz kolejność

en: Direction
pl: Kierunek

en: Creator
pl: Twórca

en: Properties
pl: Właściwości

en: Created on
pl: Utworzono

en: Notify user of new account
pl: Powiadom użytkownika o utworzeniu nowego konta

en: Uses
pl: Używa

en: Your email address
pl: Twój adres email

en: Dashboard
pl: Kokpit

en: Search index
pl: Indeks wyszukiwania

en: Link title
pl: Tytuł odnośnika

en: Generating Content
pl: Generowanie treści

en: Successfully sent email to %recipient
pl: Pomyślnie wysłano e-maila do %recipient

en: New user
pl: Nowy użytkownik

en: Created year + month
pl: Rok i miesiąc utworzenia

en: Created year
pl: Rok utworzenia

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pl: Operator <strong>OR</strong> (pisany wielkimi literami) umożliwia wyszukanie jednego lub drugiego z rozdzielonych nim słów. Przykład: <strong>koty OR psy</strong>.

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: Tooltip
pl: Dymek

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Personal contact form
pl: Osobisty formularz kontaktowy

en: Currency name
pl: Nazwa waluty

en: Balance over time
pl: Bilans w czasie

en: Expenditure
pl: Wydatki

en: transactions
pl: transakcje

en: Currency Name
pl: Nazwa waluty

en: Many-to-one
pl: Wielu do jednego

en: One-to-many
pl: Jeden do wielu

en: « First
pl: « Pierwsza

en: Last »
pl: Ostatnia »

en: Edit access
pl: Uprawnienia edycji

en: Form title
pl: Tytuł formularza

en: Serial number
pl: Numer seryjny

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
pl: Nie można wysłać więcej niż %limit wiadomości w @interval. Spróbuj ponownie później.

en: Search result
pl: Wyniki wyszukiwania

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
pl: Odstępy dozwolone; znaki interpunkcyjne zabronione, z wyjątkiem kropek, apostrofów, myślników i podkreśleń.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pl: Wybierz dowolny filtr i naciśnij Zastosuj, żeby zobaczyć wyniki.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
pl: Wiadomość powitalna i dalsze instrukcje wysłano na adres użytkownika  <a href="@url">%name</a>.

en: Output machine name
pl: Wyjściowy identyfikator systemowy

en: Bulk update
pl: Aktualizacja masowa

en: View mode
pl: Tryb widoku

en: Weight for @title
pl: Waga dla @title

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Master
pl: Główny

en: Transaction completed
pl: Transakcja została zakończona

en: Reply to
pl: Odpowiedz

en: View access
pl: Uprawnienia wyświetlania

en: Manage form display
pl: Zarządzaj wyświetlaniem formularza

en: Date in the form of YYYYMM.
pl: Data w formacie RRRRMM.

en: Date in the form of YYYY.
pl: Data w formacie RRRR.

en: Third party settings
pl: Ustawienia obce

en: Other account
pl: Inne konto

en: Button label
pl: Etykieta przycisku

en: With selection
pl: Z wyborem

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
pl: W menu, odnośniki o większej wadze będą znajdowały się niżej a te o niższej wadze będą umieszczone wyżej.

en: - Restricted access -
pl: - Ograniczony dostęp -

en: The timezone of this user.
pl: Strefa czasowa tego użytkownika.

en: Send yourself a copy
pl: Wyślij mi kopię

en: @label ID
pl: ID dla typu @label
