Community Accounting (8.x-4.0-beta4) - en to is translation catalogue (101 entries)

en: User interface
is: Notendaviðmót

en: Title
is: Titill

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Payer
is: Greiðandi

en: Type
is: Gerð

en: List
is: Listi

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Cancel
is: Hætta við

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Public
is: Almenn

en: Enable
is: Virkja

en: Disable
is: Afvirkja

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: Currency
is: Gjaldmiðill

en: Action
is: Aðgerð

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Test
is: Prófa

en: Message
is: Skilaboð

en: Password
is: Lykilorð

en: Weight
is: Vægi

en: Types
is: Tegundir

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Import
is: Flytja inn

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Summary
is: Samantekt

en: Open
is: Opna

en: View
is: Skoða

en: Format
is: Stílsnið

en: Path
is: Slóð

en: Manage
is: Stjórnun

en: Display
is: Sýna

en: Menu
is: Valmynd

en: Advanced search
is: Ítarleg leit

en: States
is: Stöður

en: User
is: Notandi

en: Email
is: Netfang

en: Created
is: Stofnað

en: Create
is: Stofna

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Page title
is: Titill síðu

en: Page
is: Síða

en: Logo
is: Táknmynd

en: Module
is: Eining

en: Your name
is: Nafn þitt

en: Sender
is: Sendandi

en: To
is: Til

en: Visibility
is: Sýnileiki

en: E-mail address
is: Netfang

en: Fields
is: Svæði

en: Up
is: Upp

en: State
is: Fylki

en: Send
is: Senda

en: Recipient
is: Viðtakandi

en: Payments
is: Greiðslur

en: Members
is: Meðlimir

en: Appearance
is: Útlit

en: Signatures
is: Undirskriftir

en: Down
is: Niður

en: IP Address
is: IP vistfang

en: Template
is: Sniðmát

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Created date
is: Dags. stofnað

en: Full name
is: Fullt nafn

en: Pending
is: Í biðstöðu

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
is: Gilt netfang. Allir tölvupóstar frá kerfinu verða sendir á þetta netfang. Netfangið verður ekki sýnilegt öðrum og verður aðeins notað ef þú vilt fá nýtt lykilorð eða vilt fá vissar tilkynningar eða fréttir með tölvupósti.

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Workflow
is: Vinnuflæði

en: Your message has been sent.
is: Skilaboð þín hafa verið send.

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Apply
is: Virkja

en: Form name
is: Nafn á formi

en: Language code
is: Tungumálskóði

en: Menu name
is: Nafn á valmynd

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Currencies
is: Gjaldmiðlar

en: Save order
is: Vista pöntun

en: Direction
is: Stefna

en: Creator
is: Stofnandi

en: Notify user of new account
is: Láta notanda vita af nýjum notendaaðgangi

en: Colour
is: Litur

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
is: Leitið að öður hvoru orðinu með hástöfunum <strong>EÐA</strong>. Til dæmis, <strong>hundar EÐA kettir</strong>.

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Personal contact form
is: Hafa samband
