Community Accounting (8.x-4.0-beta5) - en to da translation catalogue (172 entries)

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Transaction ID
da: Transaktions ID

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Payer
da: Betaler

en: Transactions
da: Transaktioner

en: Private
da: Privat

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Public
da: Offentlig

en: Currency
da: Valuta

en: Action
da: Handling

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Weight
da: Vægt

en: Types
da: Typer

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Import
da: Importér

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Open
da: Åben

en: View
da: Vis

en: Path
da: Sti

en: Manage
da: Administration

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: States
da: Tilstande

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: Created
da: Oprettet

en: Create
da: Opret

en: Exclude
da: Ekskludér

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Done
da: Færdig

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page
da: Side

en: Module
da: Modul

en: Your name
da: Dit navn

en: Menu link
da: Menu-link

en: Sender
da: Afsender

en: To
da: Til

en: Visibility
da: Synlighed

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Fields
da: Felter

en: Up
da: Op

en: Maximum
da: Maksimum

en: Range
da: Spænd

en: Volume
da: Mængde

en: State
da: Status

en: Serial
da: Serienummer

en: Desc
da: Faldende

en: Recipient
da: Modtager

en: Payments
da: Betalinger

en: Members
da: Medlemmer

en: Appearance
da: Udseende

en: Signatures
da: Signaturer

en: more...
da: mere...

en: Provider
da: Udbyder

en: Down
da: Ned

en: Template
da: Skabelon

en: Authenticated users
da: Registrerede brugere

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Full name
da: Fulde navn

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: Pending
da: Afventer

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse. Al e-mail fra sitet sendes til denne adresse. E-mail-adressen offentliggøres ikke og bruges kun, hvis du ønsker at modtage en ny adgangskode eller nyheder og opdateringer via e-mail.

en: Delimiter
da: Afgrænser

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Short description
da: Kort beskrivelse

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Max
da: Maks

en: Scope
da: Dækning

en: Transaction
da: Transaktion

en: Balance
da: Saldo

en: Changed
da: Ændret

en: View transactions
da: Vis transaktioner

en: Received
da: Modtaget

en: Transaction workflow
da: Transaktionsarbejdsgang

en: Transaction id
da: Transaktions-ID

en: Credit
da: Kredit

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Join
da: Tilmeld

en: Privacy
da: Privatliv

en: Limits
da: Begrænsninger

en: Action to take
da: Handling som skal udføres

en: Apply
da: Udfør

en: Form name
da: Feltnavn

en: Used in
da: Brugt i

en: Raw value
da: Rå værdi

en: Participants
da: Deltagere

en: Language code
da: Sprogkode

en: Mapping
da: Kobling

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Activate
da: Aktivér

en: Deactivate
da: Deaktivér

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Local
da: Lokal

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Transaction type
da: Transaktionstype

en: Notify
da: Informer

en: Button text
da: Knaptekst

en: Save order
da: Gem rækkefølge

en: Direction
da: Retning

en: Creator
da: Skaber

en: Rebuild index
da: Genopbyg indeks

en: Admin
da: Administration

en: Properties
da: Egenskaber

en: Created on
da: Oprettet den

en: Notify user of new account
da: Påmind bruger om ny konto

en: Created timestamp
da: Timestamp for oprettelse

en: Uses
da: Bruger

en: Your email address
da: Din e-mail-adresse

en: Colour
da: Farve

en: Search index
da: Søgeindex

en: Link title
da: Linktitel

en: Successfully sent email to %recipient
da: E-mail er sendt til %recipient

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
da: Søg efter begge de to ord med <strong>OR</strong>. F.eks. <strong>katte OR hunde</strong>.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Signature settings
da: Indstillinger for signatur

en: Currency name
da: Valutanavn

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Automation
da: Automatisering

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
da: Du kan ikke sende flere end %limit beskeder pr. @interval. Prøv igen senere.

en: Search result
da: Søgeresultat

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
da: Mellemrum er tilladt; eneste tilladte specialtegn er punktummer, bindestreger, apostroffer og understregninger.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: Given
da: Fornavn

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
da: En besked med yderligere vejledning er blevet sendt til den nye bruger <a href="@url">%name</a>.

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Asc
da: Stigende

en: Many to one
da: Mange til én

en: Reply to
da: Svar på

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Button label
da: Knap etiket

en: With selection
da: Handling

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
da: I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: The timezone of this user.
da: Brugerens tidszone.

en: Send yourself a copy
da: Send en kopi til dig selv
