Community Accounting (8.x-4.0-beta8) - en to hu translation catalogue (201 entries)

en: User interface
hu: Felhasználói felület

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Transaction ID
hu: Tranzakcióazonosító

en: Value
hu: Érték

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Payer
hu: Fizető

en: Transactions
hu: Tranzakciók

en: Group
hu: Csoport

en: Type
hu: Típus

en: Subject
hu: Tárgy

en: Confirm
hu: Megerősít

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Public
hu: Nyilvános

en: Currency
hu: Pénznem

en: Action
hu: Művelet

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Test
hu: Teszt

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: Weight
hu: Súly

en: Types
hu: Típusok

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Summary
hu: Összegzés

en: View
hu: Megtekintés

en: Format
hu: Formátum

en: Path
hu: Útvonal

en: Manage
hu: Kezelés

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Advanced search
hu: Részletes keresés

en: States
hu: Állapotok

en: User
hu: Felhasználó

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Create
hu: Létrehozás

en: Exclude
hu: Kizárás

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Done
hu: Kész

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Module
hu: Modul

en: Your name
hu: Saját név

en: Menu link
hu: Menühivatkozás

en: Sender
hu: Feladó

en: To
hu: Hova

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Filter
hu: Szűrő

en: E-mail address
hu: E-mail cím

en: Last access
hu: Utolsó tevékenység

en: Fields
hu: Mezők

en: Normal
hu: Általános

en: Up
hu: Fel

en: Range
hu: Tartomány

en: Volume
hu: Mennyiség

en: Income
hu: Jövedelem

en: State
hu: Állapot

en: Send
hu: Küldés

en: Serial
hu: Sorszám

en: Desc
hu: Csökk

en: Recipient
hu: Címzett

en: Payments
hu: Fizetési lehetőségek

en: Members
hu: Tagok

en: Week
hu: Hét

en: Signatures
hu: Aláírások

en: Users
hu: Felhasználók

en: more...
hu: tovább…

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Down
hu: Le

en: Template
hu: Sablon

en: Authenticated users
hu: Azonosított felhasználók

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Group members
hu: Csoport tagjai

en: Pending
hu: Függőben

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
hu: Egy mindenképp működő e-mail cím, mert a rendszer a felhasználó minden üzenetét ide küldi ki. Nem kerül nyilvánosságra és általában csak elfelejtett jelszóhoz való segítségnyújtásra, valamint a kért értesítésekhez lesz használva.

en: Delimiter
hu: Elválasztó

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Workflow
hu: Munkafolyamat

en: Entity
hu: Entitás

en: All time
hu: Minden idők

en: Your message has been sent.
hu: Az üzenet elküldve.

en: Short description
hu: Rövid leírás

en: Blocked
hu: Zárolt

en: Reference
hu: Referencia

en: Are you sure?
hu: Biztos?

en: Max
hu: Legfeljebb

en: Plugin
hu: Beépülő

en: Transaction
hu: Tranzakció

en: Balance
hu: Egyenleg

en: Changed
hu: Módosítva

en: View transactions
hu: Tranzakciók megtekintése

en: Received
hu: Kapott

en: Transaction workflow
hu: Tranzakció munkafolyamata

en: Transaction id
hu: Tranzakciós azonosító

en: Credit
hu: Hitel

en: Join
hu: Kapcsolás

en: Limits
hu: Korlátok

en: Action to take
hu: Akció kiválasztása

en: Statement
hu: Kivonat

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Form name
hu: Űrlap neve

en: Used in
hu: Ez használja

en: Raw value
hu: Nyers érték

en: Participants
hu: Résztvevők

en: Explicit
hu: Kifejezett

en: Wallet
hu: Tárca

en: Add Wallet
hu: Tárca hozzáadása

en: Mapping
hu: Leképzés

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Deactivate
hu: Tiltás

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: Offset
hu: Eltolás

en: Fees
hu: Díjak

en: Only of the type(s)
hu: Csak az ilyen tartalmakban

en: Keyword relevance
hu: Találati pontosság

en: Transaction type
hu: Tranzakciótípus

en: Exchange
hu: Váltás

en: Notify
hu: Értesítés

en: Command
hu: Parancs

en: Currencies
hu: Pénznemek

en: Responses
hu: Válaszok

en: Button text
hu: Gombszöveg

en: Wallet Settings
hu: Tárca beállítások

en: Save order
hu: Sorrend mentése

en: Create transaction
hu: Tranzakció létrehozása

en: Direction
hu: Irány

en: Creator
hu: Létrehozta

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Created on
hu: Létrehozva

en: Notify user of new account
hu: Új felhasználó értesítése e-mailben

en: Created timestamp
hu: Létrehozás időbélyege

en: Uses
hu: Használat

en: Current balance
hu: Jelenlegi egyenleg

en: Your email address
hu: E-mail cím

en: Search index
hu: Keresési index

en: Link title
hu: Hivatkozás címe

en: New user
hu: Új felhasználó

en: Min
hu: Legkisebb

en: Created year + month
hu: Létrehozás éve és hónapja

en: Created year
hu: Létrehozás éve

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
hu: Ha két, vagy több keresett kifejezés közül elegendő, ha csak az egyik teljesül, akkor a kifejezések közé az <strong>OR</strong> nagybetűs kifejezést kell írni. Például <strong>kutyák OR macskák</strong>

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: Tooltip
hu: Eszköztipp

en: - All -
hu: – Mind –

en: Personal contact form
hu: Személyes kapcsolatfelvételi űrlap

en: Signature settings
hu: Aláírás beállítása

en: Use the plural
hu: Többes szám használata

en: With
hu: Kivel

en: Expenditure
hu: Terhelés

en: transactions
hu: tranzakciók

en: Currency Name
hu: Pénznem neve

en: Gross Income
hu: Bruttó jóváírás

en: Payee
hu: Kedvezményezett

en: Personal
hu: Személyes

en: Value(s)
hu: Értékek

en: Serial number
hu: Sorozatszám

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
hu: Nem küldhető több, mint %limit üzenet @interval időtartamon belül. Érdemes később újrapróbálkozni.

en: Search result
hu: Keresés eredménye

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
hu: Szóköz használata megengedett. Az írásjelek közül csak a pont, a kötőjel, és az aláhúzás használható.

en: Select any filter and click on Apply to see results
hu: Az eredmények megjelennek bármely szűrő kiválasztása után, az Alkalmaz gombra kattintva

en: Output machine name
hu: Kimeneti, programok által használt név

en: Certificate
hu: Tanúsítvány

en: Quantity must be a positive number
hu: A mennyiségnek pozitív számnak kell lennie.

en: Bulk update
hu: Tömeges frissítés

en: View mode
hu: Nézetmód

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Asc
hu: Növ

en: Exchanges
hu: Cserék

en: Many to one
hu: Több az egyhez

en: Master
hu: Mester

en: Reply to
hu: Válasz

en: Date in the form of YYYYMM.
hu: A dátum ÉÉÉÉHH formátumban.

en: Date in the form of YYYY.
hu: A dátum ÉÉÉÉ formátumban.

en: One per line.
hu: Soronként egy.

en: Other account
hu: Másik fiók

en: Button label
hu: Gombfelirat

en: Round up
hu: Felfelé kerekítés

en: Rounding
hu: Kerekítés

en: The serial number of the transaction
hu: A művelet sorozatszáma

[ctx: currency-type]
en: Acknowledgement
hu: Nyugtázás

en: Automated
hu: Automatizált

en: With selection
hu: A kiválasztottakkal

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
hu: A menüben a nehezebb hivatkozások lesüllyednek, a könnyebb hivatkozások az oldal tetejéhez közelebb kerülnek.

en: Send yourself a copy
hu: Másolat küldése magamnak

en: @label ID
hu: @label azonosító

en: Adds users to groups as members.
hu: Felhasználókat ad hozzá csoportokhoz tagokként.
