Community Accounting (8.x-4.0-beta4) - en to ru translation catalogue (210 entries)

en: User interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Title
ru: Заголовок

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Transaction ID
ru: Код транзакции

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Payer
ru: Плательщик

en: Transactions
ru: Операции

en: Private
ru: Приватный

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Public
ru: Общедоступный

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Администрирование

en: Currency
ru: Валюта

en: Action
ru: Действие

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Test
ru: Тест

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Weight
ru: Вес

en: Types
ru: Типы

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: Open
ru: Открыть

en: View
ru: Просмотр

en: Format
ru: Формат

en: Path
ru: Путь

en: Manage
ru: Управление

en: Display
ru: Отображение

en: Menu
ru: Меню

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: States
ru: Состояния

en: User
ru: Пользователь

en: Created
ru: Создано

en: Create
ru: Создать

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Done
ru: Готово

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Page
ru: Страница

en: Logo
ru: Логотип

en: Module
ru: Модуль

en: Your name
ru: Ваше имя

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: Sender
ru: Отправитель

en: To
ru: Кому

en: Visibility
ru: Видимость

en: E-mail address
ru: E-mail адрес

en: Fields
ru: Поля

en: Normal
ru: Нормальный

en: Up
ru: Вверх

en: Maximum
ru: Максимум

en: Range
ru: Диапазон

en: Volume
ru: Объем

en: State
ru: Состояние

en: Send
ru: Отправить

en: Serial
ru: Последовательность

en: Desc
ru: По убыванию

en: Recipient
ru: Получатель

en: Payments
ru: Платежи

en: Members
ru: Участники

en: Appearance
ru: Оформление

en: Signatures
ru: Подписи

en: more...
ru: еще...

en: Provider
ru: Поставщик

en: Down
ru: Вниз

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Template
ru: Шаблон

en: Authenticated users
ru: Зарегистрированные пользователи

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Created date
ru: Дата создания

en: Full name
ru: Полное имя

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Pending
ru: В ожидании

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
ru: Существующий адрес электронной почты. Все почтовые сообщения с сайта будут отсылаться на этот адрес. Адрес электронной почты не будет публиковаться и будет использован только по вашему желанию: для восстановления пароля или для получения новостей и уведомлений по электронной почте.

en: Delimiter
ru: Разделитель

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: Entity
ru: Сущность

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: Reference
ru: Связь

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Scope
ru: Ограничение

en: Plugin
ru: Плагин

en: Transaction
ru: Перевод

en: Balance
ru: Баланс

en: Changed
ru: Изменение

en: Received
ru: Получил

en: Transaction workflow
ru: Документооборот операции

en: Transaction id
ru: id операции

en: Credit
ru: Кредит

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Join
ru: Присоединиться

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: Ban
ru: Бан

en: Limits
ru: Ограничения

en: Reason
ru: Причина

en: Apply
ru: Применить

en: Form name
ru: Название формы

en: Used in
ru: Используется в

en: Minimum
ru: Минимум

en: Raw value
ru: Сырое значение

en: Participants
ru: Участники

en: Explicit
ru: Явный

en: Language code
ru: Код языка

en: Menu name
ru: Название меню

en: Wallet
ru: Кошелек

en: Add Wallet
ru: Добавить кошелек

en: Mapping
ru: Соответствия

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Activate
ru: Активировать

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Local
ru: Локально

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Only of the type(s)
ru: Только по типу(-ам)

en: Keyword relevance
ru: Релевантность ключевого слова

en: Transaction type
ru: Тип транзакции

en: Exchange
ru: Курс обмена

en: Command
ru: Команда

en: Currencies
ru: Валюты

en: Button text
ru: Текст на кнопке

en: Save order
ru: Сохранить порядок

en: Create transaction
ru: Создать операцию

en: Direction
ru: Направление

en: Creator
ru: Автор

en: Admin
ru: Администратор

en: Properties
ru: Свойства

en: Created on
ru: Создано

en: Notify user of new account
ru: Уведомить пользователя о создании учётной записи

en: Uses
ru: Использование

en: Your email address
ru: Ваш адрес электронной почты

en: Dashboard
ru: Панель управления

en: Search index
ru: Поисковый индекс

en: Link title
ru: Заголовок ссылки

en: Successfully sent email to %recipient
ru: Успешно отправлен E-Mail получателю %recipient

en: New user
ru: Новый пользователь

en: Partner
ru: Биржа

en: Created year + month
ru: Год и месяц создания

en: Created year
ru: Год создания

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ru: Поиск для любого из двух терминов с набранным в верхнем регистре <strong>OR</strong>. Например, <strong>кошки OR собаки</strong>.

en: Mini
ru: Мини

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Tooltip
ru: Подсказка

en: - All -
ru: - Все -

en: Personal contact form
ru: Персональная контактная форма

en: Signature settings
ru: Настройки подписи

en: Currency name
ru: Имя валюты

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Debit
ru: Дебет

en: Automation
ru: Автоматизация

en: Value(s)
ru: Значение(я)

en: Form title
ru: Заголовок формы

en: Serial number
ru: Серийный номер

en: Operations links
ru: Ссылки операций

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ru: Вы не можете отправить более %limit сообщений в @interval. Попробуйте позже.

en: Search result
ru: Результат поиска

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
ru: Пробелы разрешены; знаки пунктуации запрещены, за исключением точек, тире, апострофов и знаков подчеркивания.

en: Select any filter and click on Apply to see results
ru: Выберите любой фильтр и нажмите Применить для просмотра результата

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
ru: Приветственное сообщение с дальнейшими инструкциями было выслано на адрес e-mail новому пользователю <a href="@url">%name</a>.

en: Output machine name
ru: Машинное имя "на выходе"

en: Certificate
ru: Сертификат

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Many to one
ru: Многие к одному

en: Master
ru: Основной

en: Reply to
ru: Ответить

en: No limits
ru: Без ограничений

en: Date in the form of YYYYMM.
ru: Формат даты ГГГГММ.

en: Date in the form of YYYY.
ru: Формат даты ГГГГ.

en: Third party settings
ru: Сторонние настройки

en: If specified, the language used for getting the mail message and subject.
ru: Если указано, язык, используемый для получения почтового сообщения и темы.

en: Other account
ru: Другая учётная запись

en: Button label
ru: Метка кнопки

en: Placeholder text
ru: Текст заполнителя

[ctx: currency-type]
en: Acknowledgement
ru: Подтверждение

[ctx: currency-type]
en: Exchange
ru: Обмен

en: With selection
ru: С выделенным

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ru: В меню более тяжёлые ссылки будут опускаться ниже, а лёгкие — подниматься наверх.

en: Home page content
ru: Содержимое домашней страницы

en: The timezone of this user.
ru: Часовой пояс этого пользователя.

en: Calculated
ru: Рассчитанный

en: Send yourself a copy
ru: Отправить копию письма себе

en: @label ID
ru: Идентификатор @label

en: The path '%path' has to start with a slash.
ru: Путь '%path' должен начинаться с косой черты.
