Nagios Monitoring (8.x-1.3) - en to de translation catalogue (14 entries)

en: Title
de: Titel

en: Description
de: Beschreibung

en: General settings
de: Allgemeine Einstellungen

en: Modules
de: Module

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Warning
de: Warnung

en: Unauthorized
de: Nicht autorisiert

en: Enabled modules
de: Aktivierte Module

en: Thresholds
de: Grenzwerte

en: Critical
de: Kritisch

en: Check whether cron has been running regularly
de: Prüfen, ob Cron regulär ausgeführt wurde

en: Unique ID
de: Eindeutige ID

en: Thresholds for reporting critical alerts to Nagios.
de: Grenzwerte für die Meldung kritischer Alarme an Nagios.
