Name Field (8.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (73 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Markup
fr: Balisage

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Real name
fr: Vrai nom

en: yes
fr: oui

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: hidden
fr: caché

en: Components
fr: Composants

en: Titles
fr: Titres

en: no
fr: non

en: Field type
fr: Type de champ

en: Contains
fr: Contient

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Example
fr: Exemple

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Plain
fr: Brut

en: Pattern
fr: Motif

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Full
fr: Complet

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Middle
fr: Milieu

en: Text field
fr: Champ texte

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Examples
fr: Exemples

en: Export format
fr: Format d'export

en: Family name
fr: Nom de famille

en: Raw
fr: Brut

en: Family
fr: Famille

en: contains
fr: contient

en: Machine name
fr: Nom système

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Default format
fr: Format par défaut

en: Output
fr: Sortie

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Credentials
fr: Accréditation

en: %title field is required.
fr: Le champ %title est obligatoire.

en: Sort options
fr: Options de tri

en: above
fr: au dessus

en: below
fr: ci-dessous

en: Miss
fr: Mme

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Add format
fr: Ajouter un format

en: Field types
fr: Types de champs

en: Save format
fr: Enregistrer le format

en: Mr.
fr: M.

en: Mrs.
fr: Mme

en: Ms.
fr: Mme

en: Dr.
fr: Dr

en: Prof.
fr: Pr

en: Jr.
fr: Jr

en: Sr.
fr: Sr

en: Given
fr: Prénom

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Given name
fr: Nom d'usage

en: Title display
fr: Affichage du titre

en: Autocomplete options
fr: Options d'autocomplétion

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système. Ne peut contenir que des lettres minuscules, chiffres, et tirets bas.

en: Label display for @title
fr: Libellé affiché pour @title

en: @title options
fr: Options de @title

[ctx: name]
en: and
fr: et

en: Enabled components
fr: Composants activés
