Name Field (8.x-1.0-rc1) - en to ja translation catalogue (55 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Markup
ja: マークアップ

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Real name
ja: リアルネーム

en: yes
ja: はい

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Format
ja: フォーマット

en: hidden
ja: 非表示

en: Components
ja: コンポーネント

en: Titles
ja: タイトル

en: Options
ja: オプション

en: no
ja: いいえ

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Contains
ja: 含む

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Example
ja: 例

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Plain
ja: プレーン

en: Pattern
ja: パターン

en: Labels
ja: ラベル

en: Full
ja: すべて

en: Delimiter
ja: 分割文字

en: Sources
ja: ソース

en: Middle
ja: 中

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Examples
ja: 例

en: Export format
ja: 出力書式

en: Raw
ja: 未加工

en: contains
ja: 含む

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Output
ja: 出力

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Credentials
ja: 資格情報

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Add format
ja: 書式を追加

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Save format
ja: フォーマットの保存

en: Title display
ja: タイトルの表示

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: 固有のシステム内部名称。半角英数字とアンダースコアのみ利用できます。

en: Label display for @title
ja: @title のラベル表示

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。
