Name Field (8.x-1.0-rc4) - en to fa translation catalogue (47 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Status
fa: وضعیت

en: Markup
fa: نشانه گذاری

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Required
fa: اجباری

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: hidden
fa: مخفی

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: Titles
fa: عناوین

en: Always
fa: همیشه

en: Never
fa: هیچوقت

en: Inline
fa: درون خطی

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: Contains
fa: شاملِ

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Plain
fa: ساده

en: Pattern
fa: الگو

en: Labels
fa: برچسب‌ها

en: Full
fa: کامل

en: Delimiter
fa: جدا کننده

en: Sources
fa: منابع

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Examples
fa: مثال‌ها

en: empty
fa: خالی

en: contains
fa: شامل

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Locked
fa: قفل شده

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Contains any word
fa: شامل هر یک از کلمات

en: has word
fa: شامل کلمه

en: Contains all words
fa: شامل تمام کلمات

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Ampersand
fa: امپرسند

en: Add format
fa: افزودن قالب‌بندی

en: Save format
fa: ذخیره قالب‌بندی

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: یک نام منحصر به فرد قابل فهم توسط ماشین. فقط می‌تواند شامل حروف کوچک انگلیسی، اعداد و زیر خط (_) باشد.

en: Label display for @title
fa: نمای برچسب برای @title

en: @name field is required.
fa: فیلد @name اجباری است.
