Name Field (8.x-1.0-rc4) - en to uk translation catalogue (77 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Markup
uk: Розмітка

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Default
uk: Базово

en: Link Target
uk: Ціль посилання

en: Format
uk: Формат

en: hidden
uk: приховано

en: Components
uk: Компоненти

en: Titles
uk: Заголовки

en: -- none --
uk: -- жодного --

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: Inline
uk: В одному рядку

en: Field type
uk: Тип поля

en: Contains
uk: Містить

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Plain
uk: Простий

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Labels
uk: Мітки

en: Full
uk: Повністю

en: Delimiter
uk: Роздільник

en: Sources
uk: Джерела

en: Middle
uk: Середина

en: Footnotes
uk: Виноски

en: Text field
uk: Текстове поле

en: Default value
uk: Базове значення

en: Examples
uk: Приклади

en: empty
uk: порожньо

en: Family name
uk: Прізвище

en: Raw
uk: Raw (без обробки)

en: Family
uk: Сім'я

en: contains
uk: містить

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Credentials
uk: Реєстраційні дані

en: Sort options
uk: Параметри впорядкування

en: above
uk: зверху

en: below
uk: під

en: Miss
uk: Панна

en: Contains any word
uk: Містить будь-яке слово

en: has word
uk: містить слово

en: Contains all words
uk: Містить всі слова

en: has all
uk: містить всі

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: Ampersand
uk: Амперсанд

en: Middle name
uk: По-батькові

en: Add format
uk: Додати формат

en: attribute
uk: атрибут

en: Field types
uk: Типи полів

en: Save format
uk: Зберегти формат

en: Mr.
uk: Пан

en: Mrs.
uk: Пані

en: Ms.
uk: Панна

en: Dr.
uk: Доктор

en: Jr.
uk: Мол.

en: Sr.
uk: Ст.

en: Alternative
uk: Альтернатива

en: Given name
uk: Дане ім'я

en: Autocomplete options
uk: Параметри автозаповнення

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Унікальна машино-читабельна назва. Може містити лише латинські літери нижнього регістру, цифри та символи підкреслення.

en: Label display for @title
uk: Відображення мітки для @title.

en: Label display
uk: Відображення мітки

en: @name field is required.
uk: Поле @name є обов'язковим.

en: @title options
uk: @title: параметри

[ctx: name]
en: and
uk: та

en: Enabled components
uk: Увімкнені компоненти

en: Entity URL
uk: URL сутності
