Name Field (8.x-1.0-rc6) - en to hu translation catalogue (70 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Status
hu: Állapot

en: Markup
hu: Jelölő

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Required
hu: Szükséges

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Link Target
hu: Hivatkozás célja

en: Format
hu: Formátum

en: hidden
hu: rejtett

en: Components
hu: Összetevők

en: Titles
hu: Címek

en: Before
hu: Előtte

en: -- none --
hu: -- semmi --

en: Always
hu: Mindig

en: Never
hu: Soha

en: Inline
hu: Egy sorban

en: Field type
hu: Mező típusa

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Plain
hu: Egyszerű

en: Pattern
hu: Minta

en: Labels
hu: Feliratok

en: Full
hu: Teljes

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Delimiter
hu: Elválasztó

en: Sources
hu: Hírforrások

en: Middle
hu: Közép

en: Footnotes
hu: Lábjegyzetek

en: Text field
hu: Szövegmező

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Examples
hu: Példák

en: empty
hu: üres

en: Family name
hu: Családi név

en: Raw
hu: Nyers

en: Family
hu: Család

en: contains
hu: tartalmazza

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Locked
hu: Zárolt

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Sort options
hu: Rendezési lehetőségek

en: above
hu: felül

en: below
hu: alul

en: Contains any word
hu: Bármely szót tartalmazza

en: has word
hu: tartalmazza

en: Contains all words
hu: Tartalmaz minden szót

en: has all
hu: mindet tartalmazza

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: Ampersand
hu: & jel

en: Middle name
hu: Középső név

en: Add format
hu: Formátum hozzáadása

en: attribute
hu: attribútum

en: Field types
hu: Mezőtípusok

en: Save format
hu: Formátum mentése

en: Middle name(s)
hu: Középső nevek

en: Stacked
hu: Halmozott

en: Given name
hu: Utónév

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
hu: Egy egyedi, programok által használt név. Csak kisbetűt, számot és aláhúzást tartalmazhat.

en: Label display for @title
hu: @title megjelenített címkéje

en: Label display
hu: Címke megjelenítése

en: @name field is required.
hu: @name mező szükséges.

en: @title options
hu: @title lehetőségek

en: Enabled components
hu: Engedélyezett komponensek

en: placeholder
hu: helykitöltő
