Name Field (8.x-1.0-rc6) - en to id translation catalogue (54 entries)

en: Title
id: Judul

en: Markup
id: Penanda

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Field
id: Bidang

en: Default
id: Bawaan

en: Link Target
id: Tujuan Tautan

en: hidden
id: tersembunyi

en: Components
id: Komponen

en: Before
id: Sebelum

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Inline
id: Sebaris

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Contains
id: Mengandung

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Plain
id: Biasa

en: Pattern
id: Pola

en: Full
id: Penuh

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Sources
id: Sumber

en: Middle
id: Tengah

en: Text field
id: Bidang isian teks

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Examples
id: Contoh

en: empty
id: kosong

en: Family
id: Famili

en: contains
id: mengandung

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Credentials
id: Kredensial

en: Miss
id: Nona

en: Contains any word
id: Mengandung kata

en: has word
id: mengandung kata

en: Contains all words
id: mengandung semua kata

en: has all
id: mengandung semua

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Add format
id: Tambah format

en: attribute
id: atribut

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Save format
id: Simpan format

en: Given
id: Diberikan

en: Middle name(s)
id: Nama tengah

en: Generational
id: Generasional

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama mesin yang mudah dibaca. Hanya bisa berisi huruf kecil, angka, dan garis bawah.

en: Label display for @title
id: Tampilan nama untuk @title

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.
