Name Field (8.x-1.2) - en to hi translation catalogue (47 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Markup
hi: मार्कअप

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Value
hi: मान

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Manager
hi: मैनेजर

en: Major
hi: प्रमुख

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Format
hi: प्रारूप

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: Before
hi: पहले

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Field type
hi: क्षेत्र प्रकार

en: Contains
hi: मे हैं

en: Count
hi: गुणांक

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: General
hi: सामान्य

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Plain
hi: सादा

en: Pattern
hi: नमूना

en: Full
hi: पूरा

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Delimiter
hi: सीमाँकक

en: Sources
hi: स्रोत

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: empty
hi: खाली

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Locked
hi: अवरोधित

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Ampersand
hi: ऐंपरसेंड

en: Director
hi: निदेशक

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
hi: एक अनूठा मशीन पठनीय नाम. यह केवल लोअरकेस वर्णों, संख्याओं, और अंडरस्कोर हो सकते हैं.

en: Label display for @title
hi: @title के लिए लेबल प्रदर्शन
