Name Field (8.x-1.2) - en to it translation catalogue (66 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Private
it: Privato

en: Manager
it: Gestore

en: Required
it: Obbligatorio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Default
it: Predefinito

en: Link Target
it: Target del link

en: Format
it: Formato

en: hidden
it: nascosto

en: Components
it: Componenti

en: Titles
it: Titoli

en: Before
it: Prima

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Inline
it: In linea

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Contains
it: Contiene

en: Count
it: Numero

en: Plain text
it: Testo semplice

en: General
it: Generale

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Plain
it: Semplice

en: Pattern
it: Modello

en: Labels
it: Etichette

en: Full
it: Completo

en: Hidden
it: Nascosto

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Sources
it: Sorgenti

en: Text field
it: Campo di testo

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Examples
it: Esempi

en: empty
it: vuoto

en: Family name
it: Cognome

en: Raw
it: Raw (non processato)

en: Family
it: Cognome

en: contains
it: contiene

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Contains all words
it: Contiene tutte le parole

en: has all
it: ha tutte

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Ampersand
it: E commerciale

en: Add format
it: Aggiungi formato

en: attribute
it: attributo

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Save format
it: Salva il formato

en: Title.
it: Titolo.

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Un nome univoco ad uso interno. Può contenere solo lettere minuscole, numeri e underscore.

en: Label display for @title
it: Etichetta visibile all'utente per @title

en: Father
it: Padre

en: Mother
it: Madre

en: Master
it: Principale

en: titles
it: titoli

en: Label display
it: Visualizzazione etichetta

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.

en: Enabled components
it: Componenti abilitati
