Name Field (8.x-1.2) - en to pt translation catalogue (70 entries)

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Private
pt: Privado

en: Manager
pt: Gestor

en: Major
pt: Maior

en: Required
pt: Obrigatório

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Default
pt: Por defeito

en: Link Target
pt: Ligação Destino

en: Format
pt: Formato

en: hidden
pt: escondido

en: Components
pt: Componentes

en: Titles
pt: Títulos

en: Before
pt: Antes

en: -- none --
pt: -- nenhum --

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Inline
pt: Em linha

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Contains
pt: Contém

en: Count
pt: Contagem

en: Plain text
pt: Texto simples

en: General
pt: Geral

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Plain
pt: Simples

en: Pattern
pt: Padrão

en: Labels
pt: Rótulos

en: Full
pt: Completo

en: Hidden
pt: Oculto

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Sources
pt: Fontes

en: Middle
pt: Meio

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Examples
pt: Exemplos

en: empty
pt: vazio

en: Family name
pt: Sobrenome

en: Raw
pt: Bruto

en: Family
pt: Sobrenome

en: contains
pt: contém

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Sort options
pt: Opções de ordenação

en: Contains any word
pt: Contém qualquer palavra

en: has word
pt: contém palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Ampersand
pt: "e" comercial

en: Add format
pt: Adicionar formato

en: attribute
pt: atributo

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Save format
pt: Guardar o formato

en: Mr.
pt: Sr.

en: Mrs.
pt: Sra.

en: Given
pt: Prenome

en: Title Family
pt: Título e Apelido

en: Given Family
pt: Prenome e Sobrenome

en: Given name
pt: Prenome

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome de máquina único. Pode apenas conter letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Label display for @title
pt: Etiqueta de exibição para @title

en: Master
pt: Principal

en: titles
pt: títulos

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.
