Nbox (8.x-1.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (51 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Value
hi: मान

en: Subject
hi: विषय

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Message
hi: संदेश

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Label
hi: लेबल

en: Move
hi: चाल

en: View
hi: देखें

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: ID
hi: आईडी

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Sender
hi: प्रेषक

en: To
hi: को

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Recipient
hi: प्राप्तकर्ता

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Messages
hi: संदेश

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Apply
hi: लागू करें

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: types
hi: प्रकार

en: About
hi: के बारे में

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Bundle
hi: पोटली

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: - All -
hi: -सभी-

en: An autocomplete text field.
hi: एक स्वत: पूर्ण पाठ क्षेत्र ।

en: Link label to the referenced entity
hi: संदर्भित इकाई के लिए लिंक लेबल

en: Type of item to reference
hi: वस्तु के प्रकार के संदर्भ के लिए

en: Reference method
hi: संदर्भ विधि

en: Create referenced entities if they don't already exist
hi: यदि वे पहले से मौजूद नहीं हैं तो संदर्भित इकाइयाँ बनाएँ

en: Sort settings
hi: क्रमबद्ध व्यवस्था

en: Default selection handler settings
hi: डिफ़ॉल्ट चयन हैंडलर सेटिंग्स
