Nbox (8.x-1.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (56 entries)

en: Delete
fa: حذف

en: Value
fa: مقدار

en: Subject
fa: موضوع

en: Date
fa: تاریخ

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Message
fa: پیغام

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Label
fa: برچسب

en: View
fa: مشاهده

en: Display
fa: نمایش

en: ID
fa: شناسه

en: Attachment
fa: پیوست

en: User
fa: کاربر

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: All
fa: همه

en: Page
fa: صفحه

en: Inbox
fa: پیغام‌های دریافتی

en: Sender
fa: فرستنده

en: To
fa: به

en: Published
fa: منتشر شده

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Desc
fa: نزولی

en: Filter by
fa: فیلتر بر اساس

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Sent
fa: ارسال شده

en: Folder
fa: پوشه

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Reference
fa: ارجاع

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: types
fa: انواع

en: About
fa: درباره

en: Sort direction
fa: جهت مرتب سازی

en: Autocomplete matching
fa: تطابق خودکار

en: Bundle
fa: بسته

en: Filter settings
fa: تنظیمات فیلتر

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Placeholder
fa: جایگذار

en: - All -
fa: - همه -

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: An autocomplete text field.
fa: یک فیلد متنی autocomplete

en: Autocomplete (Tags style)
fa: تکمیل خودکار (حالت برچسب)

en: Type of item to reference
fa: نوع آیتم برای مرجع شدن

en: Reference method
fa: روش ارجاع

en: Create referenced entities if they don't already exist
fa: اگر موجود نیست عناصر ارجاع داده شده را ایجاد کن

en: Sort settings
fa: تنظیمات مرتب‌سازی
